Badania: Nadwaga zapisana w głowie? Mózgi osób otyłych są inaczej zbudowane

Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość mają inaczej zbudowany ośrodek kontroli apetytu w mózgu niż osoby, które nie mają problemów z wagą - wynika z najnowszego badania, które opisuje Sky News.

Publikacja: 08.08.2023 11:40

Badania: Nadwaga zapisana w głowie? Mózgi osób otyłych są inaczej zbudowane

Foto: Adobe stock

Badacze podkreślają, że ich ustalenia są kolejnym dowodem wagi, jaką w kwestii kontroli wagi i apetytu odgrywa budowa mózgu.

Droga do otyłości prowadzi przez podwzgórze?

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne - zwiększają ryzyko pojawienia się problemów ze zdrowiem takich jak cukrzyca typu drugiego, choroby serca, udary, nowotwory, mogą też wywołać problemy ze zdrowiem psychicznym.

Czytaj więcej

Badacze radzą osobom otyłym: Zamiast tłustego mięsa jedzcie owady

Na to ile i jak jedzą ludzie wpływ ma wiele czynników: w tym ich geny, hormony i środowisko, w którym żyją - uważają badacze.

Jednak wciąż nie jest do końca jasne co dzieje się w mózgu, gdy organizm wysyła nam sygnał, że jesteśmy głodni lub że już się najedliśmy.

Poprzednie badania wykazały, że ważną rolę jeśli chodzi o nasz apetyt odgrywa podwzgórze - niewielka struktura w mózgu (wielkości końcówki ostatniego palca dłoni), która znajduje się w brzusznej części międzymózgowia.

Dr Stephanie Brown z Departamentu Psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge oświadczyła, że chociaż wiadomo, iż podwzgórze odgrywa ważną rolę w ustaleniu jak dużo zjadamy, wciąż mamy niewiele bezpośrednich informacji o tej części mózgu u ludzi". - Dzieje się tak dlatego, że jest ona bardzo mała i trudno ją zbadać tradycyjnym rezonansem magnetycznym mózgu - dodała.

Czytaj więcej

Ryzyko zachorowania na raka zależne od pozycji społecznej. Są wyniki badania

Prof. Paul Fletcher, główny autor badania, które opisuje Sky News, uczony z tego samego Departamentu Psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge podkreślił, że w ostatnich dwóch dekadach poczyniono znaczne postępy jeśli chodzi o rozumienie mechanizmów kontroli apetytu i tego, jak na nie wpływać.

- Mamy nadzieję, że nowe podejście do analizy rezonansów komputerowych z dużych baz danych, pomogą nam poszerzyć nasze prace na ludzi i ostatecznie wiążąc odkrycia dotyczące struktur mózgu ze zmianami apetytu i nawykami żywieniowymi, dzięki czemu bardziej kompleksowo zrozumiemy zjawisko otyłości.

Większość dowodów na to, że podwzgórze odgrywa rolę w kontroli apetytu pochodzi z badań nad zwierzętami, które wskazują na złożone interakcje w podwzgórzu, w których grupy komórek współdziałają, aby zasygnalizować kiedy jesteśmy głodni lub najedzeni.

Powodem problemów z wagą jest stan zapalny w mózgu?

W ramach badania, które opisuje Sky News, uczeni wykorzystali algorytm wykorzystujący uczenie maszynowe, aby zbadać rezonanse magnetyczne mózgów 1 351 młodych dorosłych z różnymi wynikami BMI (Body Mass Index - Indeks Masy Ciała)

Istnieje znacząca zależność między rozmiarem podwzgórza a BMI

W analizie zwracano uwagę na porównanie budowy podwzgórza u osób mających niedowagę, których waga jest prawidłowa, a także u osób z nadwagą (powyżej 25 BMI) i otyłych (powyżej 30 BMI).

Wyniki wskazują, że ogólna objętość podwzgórza była znacznie większa u osób z nadwagą i otyłością.

Badacze opisują, że istnieje znacząca zależność między rozmiarem podwzgórza a BMI.

Różnice są najwyraźniejsze w tych częściach podwzgórza, które kontrolują apetyt przez wydzielanie hormonów pozwalających na zachowanie równowagi między głodem a poczuciem nasycenia - wynika z badania.

Nie jest wykluczone iż różnice w rozmiarach podwzgórza są wynikiem stanu zapalnego - twierdzą badacze. Badania na zwierzętach wykazały, że tłusta dieta może wywołać zapalenie podwzgórza, co prowadzi do insulinooporności i otyłości.

Badacze podkreślają, że ich ustalenia są kolejnym dowodem wagi, jaką w kwestii kontroli wagi i apetytu odgrywa budowa mózgu.

Droga do otyłości prowadzi przez podwzgórze?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Leczenie niepłodności metodą in vitro. Rusza program rządu
Zdrowie
Bieg po nowe życie
Zdrowie
Raka będzie można wykryć na siedem lat przed diagnozą?
Zdrowie
Bieg po Nowe Życie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał