Badania: Nadwaga zapisana w głowie? Mózgi osób otyłych są inaczej zbudowane

Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość mają inaczej zbudowany ośrodek kontroli apetytu w mózgu niż osoby, które nie mają problemów z wagą - wynika z najnowszego badania, które opisuje Sky News.

Publikacja: 08.08.2023 11:40

Badania: Nadwaga zapisana w głowie? Mózgi osób otyłych są inaczej zbudowane

Foto: Adobe stock

Badacze podkreślają, że ich ustalenia są kolejnym dowodem wagi, jaką w kwestii kontroli wagi i apetytu odgrywa budowa mózgu.

Droga do otyłości prowadzi przez podwzgórze?

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne - zwiększają ryzyko pojawienia się problemów ze zdrowiem takich jak cukrzyca typu drugiego, choroby serca, udary, nowotwory, mogą też wywołać problemy ze zdrowiem psychicznym.

Czytaj więcej

Badacze radzą osobom otyłym: Zamiast tłustego mięsa jedzcie owady

Na to ile i jak jedzą ludzie wpływ ma wiele czynników: w tym ich geny, hormony i środowisko, w którym żyją - uważają badacze.

Jednak wciąż nie jest do końca jasne co dzieje się w mózgu, gdy organizm wysyła nam sygnał, że jesteśmy głodni lub że już się najedliśmy.

Poprzednie badania wykazały, że ważną rolę jeśli chodzi o nasz apetyt odgrywa podwzgórze - niewielka struktura w mózgu (wielkości końcówki ostatniego palca dłoni), która znajduje się w brzusznej części międzymózgowia.

Dr Stephanie Brown z Departamentu Psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge oświadczyła, że chociaż wiadomo, iż podwzgórze odgrywa ważną rolę w ustaleniu jak dużo zjadamy, wciąż mamy niewiele bezpośrednich informacji o tej części mózgu u ludzi". - Dzieje się tak dlatego, że jest ona bardzo mała i trudno ją zbadać tradycyjnym rezonansem magnetycznym mózgu - dodała.

Czytaj więcej

Ryzyko zachorowania na raka zależne od pozycji społecznej. Są wyniki badania

Prof. Paul Fletcher, główny autor badania, które opisuje Sky News, uczony z tego samego Departamentu Psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge podkreślił, że w ostatnich dwóch dekadach poczyniono znaczne postępy jeśli chodzi o rozumienie mechanizmów kontroli apetytu i tego, jak na nie wpływać.

- Mamy nadzieję, że nowe podejście do analizy rezonansów komputerowych z dużych baz danych, pomogą nam poszerzyć nasze prace na ludzi i ostatecznie wiążąc odkrycia dotyczące struktur mózgu ze zmianami apetytu i nawykami żywieniowymi, dzięki czemu bardziej kompleksowo zrozumiemy zjawisko otyłości.

Większość dowodów na to, że podwzgórze odgrywa rolę w kontroli apetytu pochodzi z badań nad zwierzętami, które wskazują na złożone interakcje w podwzgórzu, w których grupy komórek współdziałają, aby zasygnalizować kiedy jesteśmy głodni lub najedzeni.

Powodem problemów z wagą jest stan zapalny w mózgu?

W ramach badania, które opisuje Sky News, uczeni wykorzystali algorytm wykorzystujący uczenie maszynowe, aby zbadać rezonanse magnetyczne mózgów 1 351 młodych dorosłych z różnymi wynikami BMI (Body Mass Index - Indeks Masy Ciała)

Istnieje znacząca zależność między rozmiarem podwzgórza a BMI

W analizie zwracano uwagę na porównanie budowy podwzgórza u osób mających niedowagę, których waga jest prawidłowa, a także u osób z nadwagą (powyżej 25 BMI) i otyłych (powyżej 30 BMI).

Wyniki wskazują, że ogólna objętość podwzgórza była znacznie większa u osób z nadwagą i otyłością.

Badacze opisują, że istnieje znacząca zależność między rozmiarem podwzgórza a BMI.

Różnice są najwyraźniejsze w tych częściach podwzgórza, które kontrolują apetyt przez wydzielanie hormonów pozwalających na zachowanie równowagi między głodem a poczuciem nasycenia - wynika z badania.

Nie jest wykluczone iż różnice w rozmiarach podwzgórza są wynikiem stanu zapalnego - twierdzą badacze. Badania na zwierzętach wykazały, że tłusta dieta może wywołać zapalenie podwzgórza, co prowadzi do insulinooporności i otyłości.

Badacze podkreślają, że ich ustalenia są kolejnym dowodem wagi, jaką w kwestii kontroli wagi i apetytu odgrywa budowa mózgu.

Droga do otyłości prowadzi przez podwzgórze?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Alkoholik z Tik Toka: Trzeba ograniczyć ludziom dostęp do alkoholu
Zdrowie
Moderna pracuje nad nową szczepionką. Dostała na to setki milionów dolarów od rządu USA
Materiał partnera
Pacjent z chorobą rzadką jest wyjątkowy i wymaga wyjątkowych rozwiązań
Zdrowie
Dieta antyhistaminowa – postaw na dobry catering
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Zdrowie
„Pan w spektrum? Nie, dziękujemy.” Jak autyści i adehadowcy muszą walczyć o dostęp do rynku pracy