Problemy z wystawianiem recept: minister ujawnił receptę pacjenta-lekarza

Ministerstwo Zdrowia na czele z Adamem Niedzielskim podjęło walkę z internetowymi portalami do wystawiania recept poprzez wprowadzenie dla lekarzy dziennych limitów. Ubocznym efektem tego działania ma być utrudnienie pracy wielu "stacjonarnym" lekarzom i placówkom.

Publikacja: 04.08.2023 20:36

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pierwsze z ograniczeń to 300 e-recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnych dnia pracy lekarza. Ma to ograniczyć działalność platform internetowych specjalizujących się wystawianiu recept bez kontaktu z pacjentem. Centrum e-Zdrowia miało zidentyfikować dziesięciu lekarzy, który wystawiali rocznie od 100 tys. do 400 tysięcy e-recept. 

Ograniczenie spotkało się z negatywnym odbiorem środowiska medycznego - Chrońmy pacjentów, ale tak, by było to bezpieczne dla pozostałych. Przez wprowadzenie limitów nie można pozostawić chorych bez leków. Temat jest kontrowersyjny. Po to wprowadzono receptę, by pacjenci samodzielnie nie decydowali o przyjmowaniu leków samodzielnie. Dochodzi do sytuacji przekraczających bezpieczeństwo pacjenta, a być może nawet do przestępstw. Z drugiej strony to lekarz powinien decydować, w oparciu o wiedzę medyczną, ile recept powinien wystawić – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. I dodaje, że limitów nie powinno się wprowadzać odgórnie, ale w dialogu ze środowiskiem.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem