RPP: Po zakończonej hospitalizacji szpital odmówił pacjentce transportu sanitarnego

Pacjentka jednego ze szpitali, która przeszła poważny wypadek, nie dostała zgody na transport sanitarny. Szpital odmówił samotnie żyjącej kobiecie, transportu do miejsca zamieszkania rodziny, która miała się nią zaopiekować po zakończeniu hospitalizacji - poinformował Rzecznik Praw Pacjenta

Publikacja: 26.05.2023 15:53

RPP: Po zakończonej hospitalizacji szpital odmówił pacjentce transportu sanitarnego

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Z tego powodu pacjentka musiała pokryć koszty prywatnego transportu sanitarnego. Gdy ta informacja dotarła do Rzecznika Praw Pacjenta, natychmiast zainterweniował i pomógł kobiecie.

Pacjentka doznała poważnych obrażeń w wyniku wypadku drogowego. Z tego powodu nie mogła przemieszczać się komunikacją publiczną, a w miejscu zamieszkania nie miała możliwości samodzielnie o siebie zadbać, ze względu na ograniczenia spowodowane urazami. Zgodnie z przepisami, w takich sytuacjach, szpitale mają obowiązek zapewnienia transportu do miejsca, gdzie będzie odbywać się leczenie i z powrotem.

Określenie „z powrotem” użyte w przepisach, nie oznacza koniecznie transportu do miejsca zamieszkania pacjenta, ale też do miejsca sprawowania nad nim opieki po leczeniu. Może być to miejsce zamieszkania rodziny, która będzie opiekować się pacjentem. Oznacza to, że szpital miał obowiązek zapewnić transport do miejsca sprawowania opieki nad pacjentką - podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta zalecił szpitalowi rozmowę z pacjentką, w celu zwrotu poniesionych przez nią kosztów transportu, a także przeszkolenie personelu z tematyki praw przysługujących pacjentom. Polecił również pracownikom szpitala zapoznanie się obowiązującymi przepisami, które dotyczą transportu sanitarnego. Finalnie pacjentka otrzymała należny jej zwrot kosztów.

Bezpłatny przejazd środkiem transportu sanitarnego do najbliższej placówki medycznej, która udziela niezbędnych pacjentowi świadczeń zdrowotnych, i z powrotem, przysługuje na podstawie zlecenia lekarza w następujących przypadkach:

konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w innej placówce medycznej;potrzeby zachowania ciągłości leczenia;dysfunkcji narządu ruchu, która uniemożliwia korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia.

Podstawa prawna

Art. 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów