Ruszają zapisy na ważne szczepienia dla dzieci

Od 7. rano w sobotę można zapisać dziecko na bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy każde dziecko można zapisać?

Publikacja: 26.05.2023 15:16

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Foto: PAP/Adam Warżawa

Od początku czerwca rusza program darmowych szczepień dla 12-13-letnich dziewcząt i chłopców (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia).

- Dołączamy do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. - Nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek. Nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny - szczepione są całe dwa roczniki dzieci - wyjaśnił minister.

Czytaj więcej

Zakażeniu HPV można zapobiegać

Wirus brodawczaka jest powszechny i bardzo groźny - może powodować raka szyjki macicy, a także nowotwory prącia, odbytu, głowy i szyi. Zakażenie następuje głównie drogą płciową, ale także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej.

Nie ma skutecznego leku przeciwko HPV, ale rozprzestrzenianiu się wirusa można zapobiegać poprzez programy profilaktycznych szczepień. Szczepionka może uchronić przed zakażeniem, ale najlepiej, jeśli pacjent przyjmie ją zanim podejmie aktywność seksualną.

Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Nie jest zatem obowiązkowe.

Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie będzie można zaszczepić bezpłatnie. Wystarczy umówić wizytę w przychodni (POZ), przez e-rejestrację lub infolinię 989 (7 dni w tygodniu od 7:00 do 20:00)


Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału