BBC: Śmiertelnie groźne operacje odchudzające w Turcji

Siedmiu brytyjskich pacjentów, którzy udali się do Turcji na operacje odchudzające, zmarło po przeprowadzonych tam zabiegach - wykazało śledztwo BBC.

Publikacja: 21.03.2023 15:51

Brytyjczyków do przeprowadzania operacji w Turcji zachęcają reklamy w internecie

Brytyjczyków do przeprowadzania operacji w Turcji zachęcają reklamy w internecie

Foto: Adobe Stock

Inni pacjenci poddani takim zabiegom wrócili do domu z poważnymi problemami zdrowotnymi. Osoby te poddane zostały "rękawowej resekcji żołądka" (ang. sleeve gastrectomy). To stosunkowo nowy typ operacji bariatrycznej, która polega na wycięciu około 2/3 żołądka i zmniejszeniu jego pojemności do około 25% wyjściowej objętości. Po wykonaniu zabiegu chirurgicznego żołądek ma kształt podobny do tuby bądź rękawa. Pozostawiony po operacji fragment żołądka ma objętość ok. 150 ml, dlatego pacjent nie jest w stanie przyjmować jednorazowo dużych objętości pokarmu, dzięki czemu następuje utrata masy ciała. Zabieg zmniejsza objętość żołądka na stałe i jest procesem nieodwracalnym.

Po wykonaniu "rękawowej resekcji żołądka" żołądek ma kształt podobny do tuby bądź rękawa

Operacje te, stosowane w leczeniu chorobliwej otyłości, przeprowadzane są także w Wielkiej Brytanii. Zakwalifikowanie się do operacji często trwa latami, więc wielu pacjentów szuka pomocy za granicą. Zachęcają do tego m.in. reklamy w mediach społecznościowych, które znacząco pomogły napędzić zainteresowanie podróżowaniem za granicę, w tym celu - m.in. do Turcji.

Katie (nie jest to jej prawdziwe imię) z Belfastu po raz pierwszy rozważyła podróż do Turcji po zobaczeniu reklamy online. Jak wiele innych osób, oglądała filmy o odchudzaniu "przed i po" w mediach społecznościowych - hashtag na TikToku #gastric sleeve miał 292 miliony wyświetleń w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich trzech lat. Katie wyleciała na operację w październiku 2021 roku. Wkrótce po zabiegu sygnalizowała lekarzom silny ból żołądka. Turecka klinika powiedziała jej, że powodem jest uwięziony gaz w żołądku. Po powrocie do domu, gdy nie mogła już wytrzymać z bólu, została skierowana do szpitala z podejrzeniem sepsy i zapaleniem płuc.

Katie spędziła prawie rok w szpitalu i poza nim, zapadając na sepsę przy sześciu różnych okazjach. Lekarze byli zmuszeni do usunięcia jej całego żołądka. Pacjentka stwierdziła, że procedura sprawiła, iż jest ciągle zmęczona i niezdolna do kontynuowania pracy w charakterze pomocy dla starszych osób.

- To najgorszy błąd, jaki kiedykolwiek popełniłam, to zrujnowało moje życie - ostrzega. Katie podkreśla, że leczenie i opieka "w niczym nie przypomina" materiałów promocyjnych, które można zobaczyć w Internecie.

BBC ustaliło w toku swojego śledztwa, że wskutek operacji odchudzającej w Turcji od 2019 roku zmarło aż siedmioro Brytyjczyków

Brytyjscy lekarze sygnalizują, że leczą coraz więcej pacjentów, którzy pojechali do Turcji i wrócili z poważnymi komplikacjami.

- Mniej więcej raz w tygodniu na lotnisko w Newcastle przybywa pacjent w bardzo złym stanie zdrowia, który zabierany jest prosto do szpitala - twierdzi dr Sean Woodcock, konsultant w Northumbria Healthcare NHS Foundation Trust.

Dr Ahmed Ahmed, wiodący chirurg i członek rady British Obesity and Metabolic Surgery Society, mówi, że leczył pacjentów powracających z Turcji, którzy mieli zupełnie inną operację niż ta, za którą, w swoim mniemaniu, zapłacili. Nie pomaga też fakt, że nie ma żadnych danych dotyczących liczby osób, które pojechały do Turcji na tego typu zabiegi. Dopiero BBC ustaliło w toku swojego śledztwa, że wskutek operacji odchudzającej w Turcji od 2019 roku zmarło siedmioro Brytyjczyków.

Leczenie może być zarezerwowane w niektórych klinikach w ciągu zaledwie kilku minut przez wiadomości za pomocą aplikacji WhatsApp. Koszt takiej operacji jest relatywnie niski - wynosi około 2 000funtów (ok. 10 686 zł). BBC potwierdziło, że niektórzy ludzie, u których nie ma wskazań do przeprowadzenia takiej operacji, także poddawani są "leczeniu".

Zdrowie
Licealista organizuje dużą konferencję. Chce obalić mity związane z niepełnosprawnością
Niemcy
Chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę
Zdrowie
Kanada: Alarmujące wyniki badań - ptasia grypa może przenieść się na ludzi
Zdrowie
Lekarz zmarł po szczepionce na COVID. "Nie można było tego przewidzieć"
Zdrowie
100 lat pisma naukowego dla lekarzy
Zdrowie
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia