Nie tylko osoby pełnoletnie mogą leczyć nałóg nikotynowy. NFZ sfinansuje pomoc osobom od 16 roku życia. Taką zmianę przewiduje wchodząca w życie z początkiem września nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.

Wśród najważniejszych zmian przewidzianych w noweli jest zwiększenie zakresu programu profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) o pomoc w porzuceniu używania papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych. Rozporządzenie umożliwia też wielokrotne podjęcia leczenia uzależnienia od nikotyny, prowadzenie terapii (indywidualnej i grupowej) przez psychologa posiadającego udokumentowane umiejętności w leczeniu zespołu uzależnienia od tytoniu, a także zapewnienie wsparcia psychologicznego dla wszystkich pacjentów, również tych zakwalifikowanych do farmakoterapii.

Czytaj więcej

Zapachy do e-papierosów z akcyzą

Palenie tytoniu jest chorobą przewlekłą. Wpływa na jakość i długość życia. Zgodnie z danymi NFZ w Polsce codziennie pali około 9 milionów dorosłych Polaków. Na POCHP chorują zaś dwa miliony osób, co stanowi pięć proc. społeczeństwa. Jedynym objawem tej choroby przez wiele lat jest przewlekły kaszel. POCHP prowadzi do niedotlenienia organizmu, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Każdy palacz po 40 roku życia powinien sprawdzić, czy jego płuca są zdrowe. Najlepszy sposobem jest badanie spirometryczne. W ramach programu mogą na nie zgłosić się osoby pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, które nie miały wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu w ciągu ostatnich trzech lat, u których nie zdiagnozowano wcześniej POChP (lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy).

Podstawa prawna - rozporządzenie ministra zdrowia z 10 czerwca 2022 r. (DzU z 7 lipca 2022 r., poz. 1433)