Ministerstwo zdrowia chce zmienić sposób testowania pacjentów, gdy chorzy na Covid-19 zajmą pięć tysięcy łóżek w szpitalach. Dopiero po przekroczeniu tego progu resort chce powrócić do masowego testowania. Teraz chorzy na Covid-19 zajmują około 1,8 tys. łóżek w szpitalach.

– Jesteśmy w trakcie kolejnej fali, ale to fala ukryta. Pacjenci testują się na własną odpowiedzialność. Bardzo dużo osób choruje, ale my o tym nie wiemy. Widzimy to po sprzedaży testów antygenowych w aptekach, która lawinowo rośnie. Pacjenci chorują po cichu – zaznaczał na posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego Mariusz Kisiel, prezes Związku Aptek Franczyzowych.

Obecnie przepisy nie nakładają na chorych obowiązku izolacji. Nie ma również kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną.

– Kolejna fala już jest. To nie jest tak, że my się mamy do niej dopiero przygotować. Jestem gorącym orędownikiem szczepień, ale dotychczasowe szczepienia na omikrona nie działają. Najwyższy czas na wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Chorych jest mnóstwo. Do mojego oddziału covidowego przyjęto trzy osoby. Wszystkie zaszczepione trzema dawkami – podkreślała prof. Anna Piekarska, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Biegańskiego, ekspertka Pracodawców RP.

Czytaj więcej

Unijne certyfikaty szczepień przeciwko COVID-19 przedłużone

Jednak resort zdrowia nie zamierza na razie wprowadzać obowiązku noszenia masek.

– Obecnie komunikujemy, że warto wrócić do noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych – mówił Piotr Bromber, wiceminister zdrowia.

Przedstawiciele resortu zdrowia podkreślali, że proces rejestracji szczepionek wariantowych się nie zakończył. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami na przełomie października i listopada uda się zarejestrować pierwszą z nich.

– Jeżeli szczepionki wariantowe zostaną zarejestrowane, trafią do Polski. Będzie możliwość rejestracji – zapewnia wiceminister Bromber.

Szczepionki te będą również dostępne dla osób, które przyjmą drugą dawkę przypominającą dotychczasowej szczepionki. Obecnie z czwartej dawki szczepionki mogą skorzystać wszystkie osoby po 60. roku życia i osoby z upośledzoną odpornością. Aktywnych jest 2,8 tys. punktów szczepień w całej Polsce.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia unikali odpowiedzi na pytanie, czy toczą się jakiekolwiek prace legislacyjne dotyczące walki z koronawirusem. Partnerzy społeczni nie chcą być bowiem zaskakiwani zmianami prawa, na których konsultacje nie pozostawiono czasu.

– Nasze działania będą adekwatne do sytuacji. To nie jest tak, że tempo wprowadzania regulacji miało utrudniać konsultacje – tłumaczył wiceminister Bromber.

Jak poinformowali przedstawiciele NFZ, pracownicy służby zdrowia nie mają co liczyć na dodatki covidowe. Obecnie leczenie Covid-19 jest finansowane z NFZ. Dodatki były zaś wypłacane z Funduszu Covidowego.

Pracownicy służby zdrowia i farmaceuci nie zostaną na razie objęci drugą dawką przypominającą. Nie jest ona rekomendowana.