Przyczyną skrócenia średniej długości życia w Niemczech między 2019 a 2021 rokiem ma być duża liczba zgonów nadliczbowych spowodowana pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Z danych Federalnego Biura Statystycznego wynika, że przewidywana średnia długość życia dla nowo narodzonej dziewczynki wynosi dziś w Niemczech 83,2 lat, a dla chłopca - 78,2.

Czytaj więcej

Australia: 330 tys. zakażeń w tydzień. "Znów trzeba założyć maski"

Oznacza to skrócenie średniej długości życia kobiety w Niemczech o 0,4 roku, a mężczyzny - o 0,6 w porównaniu z 2019 rokiem, ostatnim rokiem przed wybuchem pandemii.

"Głównym powodem takiego rozwoju sytuacji jest niezwykle wysoka liczba zgonów w czasie kolejnych fal epidemii COVID-19 w Niemczech" - czytamy w oświadczeniu Federalnego Biura Statystycznego.

115 tys.

Tyle osób zmarło w Niemczech po zakażeniu koronawirusem - wynika z oficjalnych danych

Przed wybuchem pandemii średnia długość życia w Niemczech rosła średnio o 1-2 proc. rocznie. Wzrost ten zahamował jednak gwałtowny wzrost liczby zgonów w czasie pandemii koronawirusa - w 2020 roku liczba zgonów nadliczbowych w Niemczech wyniosła ok. 70 tysięcy, a w 2021 roku - ok. 100 tysięcy.

Z danych Federalnego Biura Statystycznego wynika też, że w ciągu dwóch lat epidemii koronawirusa w Niemczech zmarło blisko 115 tys. chorych na COVID-19.

Liczba mieszkańców Niemiec wynosi obecnie ok. 83 mln.