Reklama
Rozwiń

Jak na wakacjach uniknąć oparzenia słonecznego?

Nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do nieprzyjemnych komplikacji zdrowotnych – oparzeń skóry i udaru cieplnego.

Publikacja: 26.07.2022 03:00

Oparzenia słoneczne są najsilniejsze w ciągu doby od opalania

Oparzenia słoneczne są najsilniejsze w ciągu doby od opalania

Foto: shutterstock

Końcówka lipca, z uwagi na pogodę, sprzyja wczasowiczom. Choć są upały, to w Polsce na razie nie dochodzi do tak drastycznych anomalii pogodowych jak w zachodniej Europie. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce i brak ochrony przed promieniowaniem mogą być przyczyną oparzeń słonecznych i udaru.

Do oparzeń dochodzi po paru godzinach plażowania. Dolegliwości pojawiają się jednak nie od razu, ale po kilku godzinach i mogą mieć różne nasilenie. W oparzeniach I stopnia skóra staje się ciepła, zaczerwieniona, a po kilku dniach zaczyna złuszczać się naskórek. Oparzenia II stopnia są poważniejsze – na skórze pojawia się obrzęk oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Tu już potrzebna jest konsultacja z lekarzem i preparaty przyspieszające gojenie się ran.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne