— Ospa wietrzna i półpasiec to choroby siostry rodzone, a ospa prawdziwa (czarna) i ospa małpia to siostry przyrodnie. Całość to rodzina pochodząca od dwóch dziadków będących braćmi rodzonymi — powiedział w rozmowie z Onetem dr n. farm. Leszek Borkowski. Zaznaczył, że wirusy ospy są wirusami DNA rodzaju Orthopoxvirus
Wszystkie ospy mają podobne okresy rozwoju w organizmie pacjenta i podobne objawy skórne w różnych obszarach ciała, ale ospa wietrzna i półpasiec krócej, a ospa prawdziwa i małpia dłużej (o ponad dwa tygodnie).
Do objawów małpiej ospy należą: ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i znaczne osłabienie, zazwyczaj rozwija się też wysypka podobna do ospy wietrznej. "Często zaczyna się ona od twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe" — powiedział dr Borkowski.
Ekspert zaznaczył, że szczepienie przeciw ospie wietrznej nie chroni przed ospą małpią. Dostępna jest szczepionka Imvanex, która chroni przed ospą prawdziwą i małpią w znacznym stopniu. Wyjaśnił, że rozważane jest wprowadzenie, w uzasadnionych przypadkach infekcji ospą małpią, tzw. szczepień pierścieniowych, polegających na zaszczepieniu tylko osób z najbliższego środowiska chorego.
W leczeniu ospy małpiej stosuje się lek Tecovirimat SIGA, który blokuje wirusowi drogę przenoszenia z zainfekowanej komórki na inne zdrowe.