Co z maseczkami na lotnisku i w samolocie - ważny komunikat dla pasażerów

Od 28 marca osoby przylatujące do Polski są zwolnione z wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego. Nie muszą też zakrywać ust i nosa w przestrzeni publicznej, również na pokładach statków powietrznych, przedstawiać Unijnego Certyfikatu COVID po przylocie do Polski, ani odbywać kwarantanny.

Publikacja: 28.03.2022 18:56

Co z maseczkami na lotnisku i w samolocie - ważny komunikat dla pasażerów

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

dgk

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat ważny dla pasażerów w związku z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca znoszącym wszelkie ograniczenia związane z COVID-19, dotyczące przekraczania statkiem powietrznym granicy Polski.

"Od 28 marca 2022 r. osoby przylatujące do Polski ze strefy Schengen, jak i spoza, są zwolnione z wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego. Zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (również na pokładach statków powietrznych), obowiązek przedstawiania Unijnego Certyfikatu COVID po przylocie do Polski oraz wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2.  Nie ma również obowiązku odbywania kwarantanny po przylocie. Przewoźnicy lotniczy nie mają już m.in. obowiązku weryfikowania konieczności wypełnienia przez pasażera elektronicznej karty lokalizacji podróżnego w lotach do Polski" - głosi komunikat.

ULC  zaleca jednak, aby przed podróżą sprawdzić warunki wjazdu państwa, do którego chcemy lecieć podróżować. Trzeba zwłaszcza sprawdzić, czy tam dokąd lecimy, wymagany jest test, jakiego rodzaju, w jakim języku i na ile przed lotem powinno wykonać się badanie.

Podróżni powinni też upewnić się na świadectwie badania widnieją takie dane, jak: imię i nazwisko podróżnego, numer paszportu lub dowodu osobistego, data badania, nazwa i dane kontaktowe ośrodka przeprowadzającego analizę, technika badania, wynik negatywny.

Należy również sprawdzić, jaka dodatkowa dokumentacja podróży obowiązuje w państwie, do którego zamierzamy lecieć.

Większość lotnisk oferuje pasażerom przed podróżą możliwość odpłatnego wykonania testu na COVID19 w specjalnych punktach badań, zlokalizowanych w terminalu lub jego okolicy. 

Czytaj więcej

Nowe rozporządzenie covidowe: Koniec z maseczkami i izolacją, ale są wyjątki
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem