Wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 według pierwszych badań i analiz jest znacznie bardziej zakaźny niż inne warianty, wywołuje natomiast łagodniejszą infekcje, co sprawia, że liczba hospitalizacji i zgonów nie rośnie tak, jak w poprzednich falach pandemii.

Część naukowców po tych doniesieniach zaczęła wyrażać ostrożne przypuszczenie, że Omikron może działać jak naturalna szczepionka przeciw Covid-19. Ich zdaniem może to prowadzić do przekształcenia epidemii Covid-19 w chorobę endemiczną.

Czytaj więcej

Epidemiolog z Portugalii: Może czas przy Omikronie na naturalne uodparnianie?

Indyjski wirusolog Shahid Jameel, były szef grupy doradców naukowych indyjskiego rządu (INSACOG), stwierdził, że pogląd, jakoby Omikron miał stać się naturalną szczepionką, jest niebezpiecznym pomysłem rozpowszechnianym przez nieodpowiedzialnych ludzi.

- To rodzi samozadowolenie i jest spowodowane bardziej zmęczeniem pandemią i niezdolnością do robienia czegoś więcej, niż dostępnymi obecnie dowodami naukowymi - powiedział dr Jameel w rozmowie z PTI, największą agencją informacyjną w Indiach.

Jameel zauważył, że zwolennicy takiej tezy nie biorą pod uwagę tzw. long covid, o którym wciąż niewiele wiadomo. - Zwłaszcza w Indiach, gdzie szerzy się niedożywienie, zanieczyszczenie powietrza i cukrzyca, dobrowolne wystawianie ludzi na wirusa, o którym niewiele wiadomo, nie jest motywowane ustaleniami naukowymi i troską o zdrowie publiczne - ocenił.

Czytaj więcej

Odkrywca Omikrona ostrzega: W ciągu najbliższych kilku miesięcy większość populacji się nim zakazi

Inny indyjski epidemiolog, prof. Giridhara R Babu z Fundacji Zdrowia Publicznego w Indiach, zwrócił uwagę, że chociaż Omikron prawdopodobnie zwykle wywołuje łagodniejszy przebieg choroby, niż poprzednie szczepy koronawirusa, to nie jest szczepionką. - Są zgony i hospitalizacje z powodu zakażenia tym wariantem. Trzymajcie się z dala od dezinformacji. W porównaniu ze szczepieniami, naturalna infekcja nie może ochronić populacji (przed śmiercią lub hospitalizacją) przy jakimkolwiek wariancie. Zwolennicy tez o odporności stadnej mówią to samo jeszcze raz, że Omikron ją zapewni. Liczą się dowody, a nie opinie – powiedział.