Dr Łukasz Durajski: Smartfon w kieszeni groźniejszy od szczepionki

Szczepienia przeciw Covid-19 zmniejszają ryzyko groźnego pediatrycznego zespołu pocovidowego - mówi Łukasz Durajski, wakcynolog, rezydent pediatrii.

Publikacja: 13.12.2021 21:00

dr Łukasz Durajski, wakcynolog,  nauczyciel akademicki, rezydent  pediatrii, autor bloga  Doktorek R

dr Łukasz Durajski, wakcynolog, nauczyciel akademicki, rezydent pediatrii, autor bloga Doktorek Radzi

Foto: PAP/ Rafał Guz

O co najczęściej pytają rodzice obawiający się szczepień u kilkulatków?

Pierwszym pytaniem jest, czy zaszczepiłbym własne dzieci. Odpowiadam wtedy, że swoich siostrzeńców – dwuletniego Leosia i czteroletniego Jasia – zaszczepiłem już dwoma dawkami. Braliśmy udział w ogólnoświatowym badaniu klinicznym na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Obie dawki chłopcy dostali już w sierpniu.

Czytaj więcej

Ruszają szczepienia najmłodszych. Wystawiono pierwsze skierowania

Ta odpowiedź ucina dyskusję?

Nie zawsze. Kolejnym pytaniem jest: „czy dzieci chorują”. Wówczas przytaczam historie rodziców, którzy żałują, że wcześniej nie mieli szansy zaszczepić syna czy córki chorujących na PIMS, czyli pediatryczny zespół pocovidowy. O tym, że dzieci chorują, wiemy już od dawna, a takie pytanie to pokłosie przekonania z początków pandemii, że skoro dzieci nie mają objawów, to pewnie nie ulegają zakażeniu. Dziś wątpiących przekonują wyniki testów, badania wskazujące na obecność przeciwciał.

Jak często występuje PIMS?

Szacuje się, że w 10–20 proc. przypadków. Co ciekawe, pojawia się zwykle u dzieci, które zakażenie przeszły bezobjawowo, stąd duża liczba pacjentów jest niedodiagnozowana. Jeden z moich pacjentów, siedmiolatek, przez cztery tygodnie tylko pokasływał. Tymczasem badanie krwi wykazało obecność przeciwciał, a rentgen klatki piersiowej – 75 proc. zajętych płuc. Te zmiany są często nieodwracalne i trudno dziś powiedzieć, jak chłopiec będzie funkcjonował w przyszłości. Ale PIMS może powodować także trwałe zmiany w mięśniu sercowym, kłopoty z nerkami czy układem pokarmowym, nadmierną senność, apatię.

Jak rozpoznać PIMS u dziecka?

Nie da się. Warto więc robić testy, a wiedząc, że dziecko przechorowało Covid-19, udać się do pediatry, który zleci odpowiednie badania. Jak mówią zalecenia NICE z 2020 r., warto wykonać m.in. RTG klatki piersiowej czy EKG w spoczynku oraz wiele innych szczegółowych badań laboratoryjnych. Warto przypomnieć, że szczepienia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia PIMS.

Czy dziecko, które chorowało, też warto szczepić?

Dziecko traktujemy w tym przypadku jak dorosłego i po 30 dniach doszczepiamy.

Co z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi u dzieci?

We wspomnianym, ogólnoświatowym badaniu klinicznym, prowadzonym m.in. w Poznaniu, odczyny poszczepienne były niezwykle łagodne i było ich niewiele. Dotyczyły głównie gorączki czy bólu lub zaczerwienienia w miejscu podania szczepionki. Na 2,5 tys. dzieci na całym świecie, w tym 90 w Poznaniu, nie odnotowano ciężkich przypadków.

Czytaj więcej

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat na COVID-19. Wystawiono miliony e-skierowań

Jakie jeszcze wątpliwości mają rodzice?

Niepokoją się, że szczepionka może powodować niepłodność. Usłyszeli gdzieś taką pogłoskę i boją się, że ich dziecko może w przyszłości nie mieć potomstwa. Tymczasem to nieprawda, a przynajmniej nie ma to pokrycia w żadnym z badań. Badania przedkliniczne na zwierzętach nie wykazały wpływu tych szczepionek na płodność. Tłumaczę, że większym zagrożeniem dla płodności jest trzymanie w kieszeni telefonu, który rozgrzewa jądra. Zamiast obawiać się szczepionek, skupmy się na fast foodach czy elektronice, a nie na szczepionce, którą podajemy kilka razy w życiu.

O co najczęściej pytają rodzice obawiający się szczepień u kilkulatków?

Pierwszym pytaniem jest, czy zaszczepiłbym własne dzieci. Odpowiadam wtedy, że swoich siostrzeńców – dwuletniego Leosia i czteroletniego Jasia – zaszczepiłem już dwoma dawkami. Braliśmy udział w ogólnoświatowym badaniu klinicznym na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Obie dawki chłopcy dostali już w sierpniu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?