Zasady udzielania teleporad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) będą inne niż w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Tak przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, które jest już po konsultacjach społecznych i czeka na podpis ministra. Ma wejść w życie 1 października.

Z opublikowanego przez Rządowe Centrum Legislavcji projektu wynika, że o tym, czy porada ma się odbyć w formie zdalnej czy osobistej decydować będzie pacjent. Jeśli pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady, specjalista będzie musiał przyjąć pacjenta osobiście. Będzie mógł jednak bez zbadania pacjenta wydać zaświadczenie, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne - jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta potwierdzonym w dokumentacji medycznej.

Czytaj więcej

Porada lekarska z Żabki. Eksperci ostrzegają

Zdalne konsultacje u specjalistów mają być wykluczone dla dzieci poniżej 6. roku życia. Lekarz specjalista nie będzie mógł udzielić teleporady także m.in. pacjentowi rozpoczynającemu leczenie w danej placówce albo już objętemu opieką w tej placówce, ale zgłaszającemu nowy problem zdrowotny. Zabronione będą telekonsultacje w przypadku świadczeń u psychiatry, stomatologa i rehabilitanta. Nie będzie też możliwa "wizyta telefoniczna" w przypadku pacjenta w związku z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów oraz w związku z podejrzeniem, zdiagnozowaniem i leczeniem choroby nowotworowej.

Jak przypomina portal rynekzdrowia.pl, wcześniej zasady udzielania teleporad zostały uregulowane w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Zarządzenie prezesa NFZ z czerwca 2021 r. przewiduje, że jeśli lekarz POZ udziela nie więcej niż 25 proc. porad w formie telefonicznej, otrzyma premię w wysokości 5 proc. stawki wynikającej z umowy z NFZ. Natomiast jeżeli odsetek telekonsultacji przekracza 75 proc. wszystkich porad udzielanych w danej placówce POZ, wynagrodzenie jest pomniejszane o 10 proc.

Czytaj więcej

Lekarskie porady przez telefon mają zostać ograniczone