Testy kliniczne wykazały, że nowy lek podawany razem z metforminą, jednym z podstawowych leków przeciwcukrzycowych, poprawił kontrolę poziomu cukru we krwi. W badaniu wzięło udział 190 pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, którzy już brali metforminę. Wybranym losowo osobom dodano nowy specyfik, inni otrzymali inny lek przeciwcukrzycowy – sitagliptynę lub placebo. Po sześciu miesiącach terapii chorzy, którzy otrzymywali eksperymentalny środek, mieli niższy poziom glikozylowanej hemoglobiny, która jest wyznacznikiem kontroli poziomu glikemii. Podczas terapii nie stwierdzono przypadków niebezpiecznej hipoglikemii.
Lek nie modyfikuje uwalniania ani działania insuliny, więc może być skuteczny u pacjentów z insulinooporną postacią cukrzycy.
Nowy lek jest modulatorem glukokinazy wątrobowej, która jest kluczowym enzymem kontrolującym poziom cukru w komórkach oraz mechanizm gospodarki energetycznej w wątrobie, która to z kolei odpowiada za metabolizm substancji energetycznych w organizmie. Glukokinaza występuje w wątrobie, komórkach wysp Langerhansa w trzustce, endokrynnych komórkach (L i K) jelita cienkiego produkujących hormony stymulujące wydzielanie insuliny oraz w neuronach ośrodkowego układu nerwowego.
Istotą działania glukokinazy jest funkcja czujnika poziomu glukozy. Enzym zmienia swoją aktywność i formę w zależności od stężenia glukozy w otoczeniu. Glukokinaza przeprowadza fosforylację glukozy. Cukier może swobodnie wchodzić do komórek i je opuszczać, ale po ufosforylowaniu zostaje uwięziony w komórce. O ile obwodowa glukokinaza działa także przy niskich stężeniach glukozy, to pula wątrobowa wymaga dużej koncentracji cukru w obiegu, by zaczęła wychwytywać cukier, kumulując go w komórkach wątroby. Enzym obecny w trzustce, poza tym działaniem, może modyfikować aktywność wysp trzustkowych w uwalnianiu insuliny.