Konrad Siuda

Katalin Karikó - kobieta, bez której nie byłoby szczepionki na Covid

To, że szczepionka przeciw covidowi powstała błyskawicznie, nie byłoby możliwe bez wcześniejszych 40 lat mrówczej pracy w laboratoriach, wielkich porażek i drobnych sukcesów oraz uporu córki pewnego węgierskiego rzeźnika.

Broń totalnej porażki

W czasie II wojny światowej pojawiło się wiele przełomowych pomysłów modernizacji uzbrojenia. Im gorsza była sytuacja na froncie, tym bardziej szalone pomysły przychodziły do głowy konstruktorom. Jedne wyglądały dziwnie, lecz miały zastosowanie. Inne, na pozór sensowne, okazały się konstrukcyjnym niewypałem.

Pierwsza wojna o ropę

Kampania w Mezopotamii przeszła do historii wojen jako festiwal ambicji dowódców, karygodnych zaniechań i niewłaściwej oceny sytuacji. Brytyjski premier Lloyd George określił ją później jako „makabryczną opowieść o tragedii i cierpieniu wynikającym z niekompetencji i niechlujstwa dowództwa wojskowego”.

Wszystkie sposoby Lisa Pustyni

Erwin Rommel miał wiele przymiotów wyróżniających świetnego dowódcę, a żołnierze wierzyli bezgranicznie w jego geniusz, a nawet przeczucia. Rommel nie był medium i nie odgadywał posunięć aliantów ze szklanej kuli. Źródłem spektakularnych sukcesów były informacje.

"Złamana strzała” – historia zgubionych atomówek

Opowieść o wypadkach nuklearnych w lotnictwie USA nie zawiera akcji szpiegowskich ani scen batalistycznych. To historia ludzkich błędów i pomyłek.

Wyścig po odporność na koronawirusa

Już dwa koncerny pochwaliły się wysoce skuteczną szczepionką na Covid-19. Mogły je stworzyć tak szybko, ponieważ zaczęły nad nimi pracować, zanim jeszcze rozpoczęła się pandemia. Tylko że wtedy marzyły o szczepionce przeciw nowotworom.

Szczepionka na Covid na horyzoncie. Co o niej wiadomo?

9 listopada Pfizer ogłosił, że stworzył we współpracy z niemiecką firmą BioNTech szczepionkę przeciw Covid-19. Co wiadomo o nowym preparacie?

Nagroda Nobla za molekularne nożyczki

Najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie chemii w tym roku stawia świat naukowy w obliczu istotnych pytań natury etycznej.

77 dni oblężenia Khe Sanh

9 lipca 1968 r. amerykańska baza w Khe Sanh przestała istnieć i największa bitwa wojny w Wietnamie dobiegła końca. Ale nie dlatego, że obóz zdobyli Wietnamczycy.

Medycyna alternatywna i koronawirus. Raje malowane pseudoterapią

Wszyscy potrzebujemy nadziei. Obietnicy, że będzie dobrze, że wszystko wróci do normy i będzie jak dawniej.