Zdaniem ekspertów ciągle nie doceniamy, jak duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu ma dbanie o dziąsła i zęby. Stany zapalne przyzębia grożą nie tylko pojawieniem się bólu, krwawienia i problemów estetycznych. Badania wykazały związek złego stanu zębów i przyzębia z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi poważnymi chorobami ogólnymi.
Czytaj też: Co ma zdrowie zębów do erekcji. Lekarze mówią, że całkiem sporo…
Ostatnio katalog tych schorzeń jeszcze się powiększył. Polskie Towarzystwo Periodontologiczne przedstawiło najnowsze doniesienia według których zapalenie przyzębia może również zwiększać ryzyko choroby Alzheimera.
Naukowcy z USA, Polski, Australii i Nowej Zelandii w badaniu na myszach wykazali, że jedna z głównych bakterii odpowiedzialnych za ciężki przebieg choroby przyzębia - Porphyromonas gingivalis, może pojawić się również w mózgu i zapoczątkować proces uszkadzania tkanki mózgowej.
Dotychczas głównie badania epidemiologiczne sugerowały, że występuje związek między chorobami zapalnymi przyzębia a otępieniem, w tym - chorobą Alzheimera. Nie wykazano jednak zależności między nasileniem tych zmian a demencją – przyznała prof. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii i prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.