Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.05.2015 22:28 Publikacja: 04.05.2015 22:28
Naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu zęby mogą się same regenerować
Foto: 123RF
Do takiego wniosku doszli francuscy naukowcy z Uniwersytetu Kartezjusza w Paryżu i z Inserm – Institut national de la santé et de la recherche médicale.
Ząb jest strukturą bardzo zmineralizowaną, tkwi w szczęce umocowany korzeniem. Część żywa zęba zbudowana jest z miazgi, w której znajdują się między innymi naczynia krwionośne i komórki nerwowe. Miazga otoczona jest wokół twardą substancją, tzw. zębiną, tkanką leżącą pod szkliwem w obrębie korony zęba oraz pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba. Zbudowana jest w ok. 70 proc. z substancji nieorganicznych. Zębinę pokrywa szkliwo (emalia zębowa), jeszcze twardsze od niej. Gdy ząb się psuje, „uśpione" komórki macierzyste w zębinie budzą się, aby naprawić uszkodzenie.
Dostrzegli to francuscy naukowcy, zdołali zidentyfikować i wyizolować te komórki. Swoje badania prowadzili na miazdze z zębów trzonowych myszy. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Stem Cell". Zespołem kieruje dr Odile Kellermann.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Alkohol i nikotyna wywołują negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. W jaki sposób przeciwdziałać te...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Skumulowane koszty ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników ochrony zdrowia w tym roku pochłoną jedną c...
Każdego dnia w Polsce 160 osób umiera przedwcześnie z powodu otyłości. Choroba powoduje ponad 200 powikłań, z kt...
Czy jedzenie późno w ciągu dnia rzeczywiście utrudnia utratę wagi? To pytanie pojawia się często, gdy ktoś chce...
Europejski przemysł farmaceutyczny to sektor globalnie konkurencyjny. Wchodzimy jednak w bardzo wymagający okres...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas