Reklama
Rozwiń

Szpitale: procedury są, ale tylko na papierze

Nadal niewiele szpitali wdrożyło kartę okołooperacyjną, czyli procedurę zapobiegającą pomyłkom medycznym

Publikacja: 18.05.2015 18:49

Szpitale: procedury są, ale tylko na papierze

Foto: Flickr

Wycięcie 57-letniemu pacjentowi zdrowej nerki zamiast chorej, zaatakowanej przez nowotwór, jakie miało miejsce ostatnio w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, to nie pierwszy taki przypadek. Przed czterema laty w jednej z warszawskich klinik onkologicznych wydarzyło się dokładnie to samo. Wówczas sprawa także dotyczyła mężczyzny. Wszystko przez to, że ktoś zrobił błędny wpis w dokumentacji medycznej i źle zaznaczył organ do wycięcia.

Takie przypadki dowodzą, że w polskich szpitalach cały czas brakuje procedur bezpieczeństwa. A nawet jeśli są, to zawodzą. W odpowiedzi bowiem na pomyłkę w Warszawie była minister zdrowia Ewa Kopacz jeszcze w 2011 r. zaleciła wyznaczenie na oddziałach szpitalnych koordynatorów oraz prowadzenie przez nich okołooperacyjnych kart kontrolnych dla pacjentów poddawanych zabiegom. Początkowo miał być to obowiązek obwarowany przepisami, który jednak późnej przeszedł w zalecenie.

Od tamtego czasu procedury bezpieczeństwa wdrożyła u siebie mniejsza część szpitali. Z danych ministerialnej agendy – Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – wynika, że na 800 szpitali procedurę karty okołooperacyjnej wdrożyło ok. 200. Karta miała zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom. We wrocławskim szpitalu klinicznym, jak informuje jego rzeczniczka prasowa, kartę dyrekcja także wdrożyła. Procedura jednak zawiodła.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne