Reklama
Rozwiń

Zabraknie syndyków?

Egzamin na syndyka ma być łatwiejszy. Zwiększy to liczbę osób przeprowadzających upadłość. Ma być więcej czasu na zdobycie licencji

Publikacja: 06.05.2010 05:04

Zabraknie syndyków?

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Senat proponuje uproszczenie egzaminów na syndyka, w szczególności przez rezygnację z ustnego. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje kolejne egzaminy. W październiku 2010 r. upływa trzyletni okres przejściowy, w którym obok nowych licencjonowanych syndyków mogli działać „starzy”, których dobór odbywał się bez wyraźnych kryteriów.

[srodtytul]Wymagana licencja[/srodtytul]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A08985C2DAABFDCE8D4D059B1A6023B3?id=232158]Ustawa o licencji syndyka[/link], która weszła w życie 10 października 2007 r., mówiła, że syndykiem może być tylko osoba z licencją. Muszą ją zdobyć także ci z kilkunastoletnim doświadczeniem. Tylko przez trzy lata mogą pracować bez licencji. Licencję otrzyma osoba, która m.in. wykaże się (w państwowym egzaminie) odpowiednim wykształceniem i umiejętnościami. Tymczasem do dwóch egzaminów dla ubiegających się o licencję w 2008 r., trzech w 2009 r. przystąpiło jedynie 336 osób; 148 go zdało. Licencję przyznano 125 osobom. Liczba upadłości w 2009 r. sięgnęła zaś prawie 700 i jest ich coraz więcej.

– Syndyków jest za mało i niewykluczone, że po okresie przejściowym nie zagwarantują sprawnego prowadzenia postępowań upadłościowych i naprawczych – napisano w uzasadnieniu senackiego projektu. Dodatkowe 18 miesięcy pozwolą zdać egzaminy odpowiednio dużej liczbie osób, z zachowaniem zasad weryfikacji ich kwalifikacji.

Więcej optymizmu ma Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami MS:

– Rzeczywiście, na początku mało osób ubiegało się o licencję. Czekały na przetarcie drogi, a starsi syndycy liczyli na nowelę ustawy, która uwolni ich od egzaminu. W tym roku chętnych jest więcej. Właśnie zakończył się kolejny egzamin, który zdało 81 osób, następny będzie jeszcze w tym miesiącu (zgłosiły się 123 osoby), a kolejne na jesieni.

[srodtytul]Korzystna punktacja [/srodtytul]

Potwierdza tę diagnozę Witold Missala, wiceprezydent Federacji Syndyków i Likwidatorów, dodając, że choć starsi syndycy liczyli na zwolnienie z egzaminów, to przystępują do nich całkiem skutecznie.

Projekt obniża próg zdawalności testu (do 66 punktów na 100), rezygnuje też z części ustnej. Zniesiona ma być punktacja ujemna za złą odpowiedź. Zmiany mają zbliżyć egzamin na syndyka do egzaminów u adwokatów i radców.

– Rezygnacja z egzaminu ustnego to zły pomysł. Od syndyka oczekuje się nie tylko wiedzy merytorycznej, ale i umiejętności komunikacji i argumentacji. Te predyspozycje można sprawdzić tylko na egzaminie ustnym – powiedział „Rz” Kazimierz D., jeden z nowych licencjonowanych syndyków z Warszawy.

[ramka][b]Komentuje Cezary Zalewski, zastępca szefa warszawskiego Sądu Upadłościowego[/b]

Staramy się do nowych spraw wyznaczać syndyków z licencją, ale nie zawsze mamy takich, a i nie zawsze jest z kogo wybierać. Sąd nie wyznacza syndyka z automatu. Sprawdza jego doświadczenie, bierze pod uwagę rodzaj i rangę sprawy upadłościowej. Wydawało się, że trzyletni okres przejściowy wystarczy do przygotowania odpowiedniej liczby syndyków z licencją. Przedłużanie go może krzywdzić tych pierwszych syndyków, którzy poważnie zabrali się do wykonywania swojej profesji, przygotowali się i zdali egzamin.[/ramka] [ramka] [b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/05/06/zabraknie-syndykow/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Senat proponuje uproszczenie egzaminów na syndyka, w szczególności przez rezygnację z ustnego. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje kolejne egzaminy. W październiku 2010 r. upływa trzyletni okres przejściowy, w którym obok nowych licencjonowanych syndyków mogli działać „starzy”, których dobór odbywał się bez wyraźnych kryteriów.

[srodtytul]Wymagana licencja[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono