Zawiera je właśnie opublikowany projekt [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2008/DU2008Nr%2037poz%20206.htm]rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka[/link].
Jego wydanie wiąże się z nowelizacją ustawy o licencji syndyka, która 4 stycznia weszła w życie. Łagodzi ona zasady zdawania egzaminów, rezygnując z egzaminu ustnego. Nakazuje też publikację wykazu tytułów aktów prawnych i literatury, które będą podstawą pytań. [b] Egzamin polega na rozwiązaniu testu ze 100 pytań [/b](jedna z trzech odpowiedzi jest prawidłowa) [b]i zadania problemowego.[/b] By zaliczyć, trzeba odpowiedzieć na 75 pytań i dostać 20 z 30 punktów za zadanie. Tematyka egzaminu obejmuje zagadnienia z dziedziny prawa, ekonomii i finansów oraz zarządzania, z uwzględnieniem specyfiki upadłościowo-naprawczej.
W razie niepowodzenia można egzamin powtarzać. Pierwszy egzamin na nowych zasadach ma się odbyć 18 kwietnia (kolejne terminy MS wyznaczyło w tym roku na: 27 czerwca, 19 września i 21 listopada).
Przypomnijmy, że wspomniana nowela ustanowiła dodatkowy dziewięciomiesięczny okres, w którym na syndyków (nadzorców sądowych lub zarządców w postępowaniu upadłościowym i naprawczym) mogą być nadal powoływane osoby bez licencji syndyka.
Niektóre sądy upadłościowe, np. dla lewobrzeżnej Warszawy, już teraz nie powołują jednak na te stanowiska osób bez licencji.