W toku całego postępowania strony mogą zgłaszać wnioski dowodowe oraz przeglądać akta – to jedna z zasad, które wprowadza zmienione rozporządzenie ministra sprawiedliwości o zasadach i trybie postępowania dyscyplinarnego wobec rzeczników patentowych i aplikantów.
O skierowaniu wniosku o wszczęcie postępowania przed sądem dyscyplinarnym rzecznik dyscyplinarny niezwłocznie zawiadamia obwinionego i poszkodowanego (jeżeli jest znany). Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych lub Urzędu Patentowego dostaną taką informację, kiedy wszczęcie postępowania wyjaśniającego nastąpiło na ich wniosek.
Posiedzenie niejawne powinno się odbyć w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania wniosku o wszczęcie postępowania. Po uznaniu, że wniosek rzecznika odpowiada warunkom formalnym, przewodniczący sądu dyscyplinarnego ustala skład orzekający, wyznacza jego przewodniczącego, termin i miejsce rozprawy, zarządza doręczenie obwinionemu wniosku oraz wysłanie wezwań na rozprawę osobom wymienionym we wniosku.
Po otwarciu rozprawy rzecznik dyscyplinarny odczytuje wniosek o wszczęcie postępowania, po czym wysłuchuje się obwinionego, poszkodowanego, przesłuchuje się świadków i biegłych, bada dokumenty oraz przeprowadza inne dowody.
Postępowanie dyscyplinarne wobec rzeczników składa się z trzech etapów: