Rejentka będąca wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej kancelarię notarialną rozpoczęła studia podyplomowe. W związku z tym zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o wydanie indywidualnej interpretacji, w której odpowie na pytanie, czy wydatki na czesne oraz niezbędną literaturę mogą stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?
Zdaniem notariusz wydatki poniesione na kształcenie na kierunku zgodnym z zakresem prowadzonej działalności może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej. Jak przekonywała ukończenie podyplomowych studiów wyższych podniesie jej wiedzę i kwalifikacje zawodowe. Przypomniała ona, iż rolą notariusza jest między innymi doprowadzenie stron umowy do osiągnięcia porozumienia w zakresie warunków umowy, co pozwoli również na prawidłowe wykonywanie obowiązków w spółce.
Rejentka wskazała ponadto, że poniesienie wydatków na studia podyplomowe wpłynie na podniesienie jej konkurencyjności na kurczącym się rynku usług prawniczych. Jak wyjaśniła prawniczka, decyzje ustawodawcy polegające na tzw. deregulacji spowodowały, że znacząco wzrosła ilość notariuszy oferujących swoje usługi. Notariusz w celu zachowania swojego źródła przychodów musi zaoferować swoim klientom umiejętności, których nie posiadają inni. Dlatego zdaniem rejentki, kompetencje nabyte w trakcie studiów podyplomowych spowodują, że klienci chcący, aby notariusz pomógł im w negocjowaniu szczegółów kontraktu będą wybierali właśnie jej kancelarię.
Stanowisko notariusz podzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBI/1/415-54/14/SK), który w interpretacji z 11 kwietnia 2014 r. stwierdził, iż jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Organ podatkowy wyjaśnił, iż jeżeli faktycznie, program studiów podyplomowych jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez notariusz działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza w związku z podjęciem studiów ma (będzie miała) odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu uzyskanego z prowadzonej działalności (np. poprzez wpływ na jakość, zakres świadczonych usług), lub w istocie wpływa, jak wskazano we wniosku na zachowanie źródła przychodów, to nie ma przeszkód prawnych, aby wydatki o których mowa we wniosku można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej zaznaczył, iż warunkiem zaliczenia tych wydatków do kosztów jest ich należyte udokumentowanie w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.