Doradcy podatkowi, którzy łączą wiedzę ekspercką z technologiami

Najlepszymi innowacjami i rozwiązaniami z zakresu digitalizacji mogą się pochwalić firmy Crido i Deloitte. Na wyróżnienie zasłużyły EY oraz LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz.

Publikacja: 20.04.2023 03:00

Doradcy podatkowi, którzy łączą wiedzę ekspercką z technologiami

Foto: Adobe Stock

Kapituła rankingu „Rz” przeanalizowała i oceniła ponad 40 rozwiązań zgłoszonych przez firmy biorące udział w tegorocznym rankingu firm doradztwa podatkowego. Nagrodę postanowiono przyznać ex aequo Crido oraz Deloitte.

Zwycięzcy w kategorii: Innowacje i digitalizacja

Zwycięzcy w kategorii: Innowacje i digitalizacja

Rzeczpospolita

Przemyślana strategia

Pierwsza z firm została doceniona za konsekwentne rozbudowywanie zestawu narzędzi informatycznych, ułatwiających klientom podejmowanie decyzji w obszarze podatkowym.

– W działaniach Crido widać przemyślaną strategię w obszarze wprowadzania na rynek kolejnych innowacji. Nie są to pojedyncze rozwiązania służące do celów marketingowych, ale osadzone w kontekście biznesowym aplikacje, które upraszczają klientom wypełnianie ich ustawowych obowiązków oraz pozwalają ograniczyć ryzyko w obszarze podatków – mówi Tomasz Prus, doradca ds. innowacji w Clifford Chance. Wśród nich wskazuje na m.in. generator raportów cen transferowych, system wspierający prowadzenie ewidencji akcyzowej, generator plików JPK w przypadku kontroli podatkowej czy platformę do zgłaszania nadużyć przez sygnalistów.

Zdaniem prof. Ryszarda Sowińskiego z UWSB Merito w Poznaniu, przemyślana strategia innowacji Crido to przykład na to, jak polskie firmy mogą konkurować z międzynarodowymi graczami, oferując imponującą bazę rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów.

Z kolei mec. Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców prawnych nie ma wątpliwości, że rozwiązania wdrożone przez Crido to absolutna awangarda w zarządzaniu dokumentacją, jej archiwizowaniu i raportowaniu zawartych w niej danych. – Nie tylko pozwala optymalizować działanie firmy, ale także realnie wspiera zespół, który – odciążony z powtarzalnych, żmudnych czynności – może realizować bardziej złożone, wymagające innowacyjności zadania – zauważa.

Czytaj więcej

Doradca podatkowy: Sztuczna inteligencja zmieni nasz zawód

Rola doradcy ewoluuje

Tak samo duże uznanie w oczach członków kapituły znalazły rozwiązania wdrożone przez firmę Deloitte. Jak podkreśla prof. Sowiński, Deloitte wykazuje się wyjątkowym podejściem do innowacji, łącząc wiedzę ekspercką z zaawansowanymi technologiami. – Dzięki inwestowaniu w multidyscyplinarne zespoły i rozwój narzędzi, takich jak robotyzacja procesów czy algorytmy analizujące, udowadnia, że rola doradcy podatkowego ewoluuje, a technologia stanowi jeden z kluczowych elementów w budowaniu wartości dodanej dla klientów – podkreśla ekspert.

Tomasz Prus zwraca uwagę, że firma ta nie tylko rozwija oprogramowanie odpowiadające na najbardziej typowe bolączki podatników, ale potrafi także w krótkim czasie stworzyć rozwiązania informatyczne nietypowych problemów i efektywnie wykorzystać je w bieżącej pracy doradców podatkowych. Jako przykład wskazuje narzędzie do masowej korekty rozliczeń VAT z tytułu eksportu towarów.

– Projekt wymagał skorygowania ponad dwóch milionów transakcji w zaledwie dwa miesiące. Deloitte wykorzystał w tym celu robotyzację procesów i stworzył liczne algorytmy, które skonsolidowały rozproszone dane z wielu systemów – wskazuje Prus.

Kalkulator i wiedza

Dwie firmy wyróżniono za pojedyncze, konkretne rozwiązania. Firma EY stworzyła kalkulator wypłacalności, który pozwala przedsiębiorcy zbadać, czy jego płynność lub wypłacalność jest zagrożona. Kapituła doceniła, że rozwiązanie pomaga przedsiębiorcy rozpocząć proces decyzyjny zmierzający do zrestrukturyzowania i uratowania swojej firmy na odpowiednio wczesnym etapie, gdy jeszcze jest to możliwe.

– EY udostępnił bezpłatnie narzędzie, które jest nie tylko użyteczne, ale i proste i intuicyjne w obsłudze – mówi mec. Włodzimierz Chróścik. – To dobry przykład działania społecznie użytecznego, w którym ekspercka wiedza staje się dostępna dzięki technologii.

Podobnego zdania jest prof. Ryszard Sowiński. – Uważam, że to narzędzie stanowi wartościowy wkład w obszarze doradztwa finansowego, umożliwiając przedsiębiorcom lepsze planowanie przyszłości oraz działanie na wczesnym etapie, gdy istnieje jeszcze możliwość zrestrukturyzowania i ratowania firmy. Jednocześnie jest to świetne narzędzie marketingowe – zaznacza.

Kapituła postanowiła też wyróżnić firmę LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz. Jak zauważa Tomasz Prus, wiedzę podatkową nie jest łatwo przekazać w atrakcyjnej formie, a konkurencja na tym polu jest bardzo duża. Dlatego kapituła uznała, że na docenienie zasługuje Akademia LTCA, w której dostępnych jest już ponad 500 szkoleń, 700 webinarów i tysiąc artykułów. – Pokazuje to, że umiejętne połączenie wiedzy z technologią i dobór właściwego modelu biznesowego, pozwala nawet mniejszym firmom, zatrudniającym kilku doradców podatkowych, osiągnąć komercyjny sukces w skali krajowej – podkreśla Prus.

A prof. Sowiński dodaje, że Akademia LTCA prezentuje wartościową inicjatywę w zakresie dzielenia się wiedzą podatkową, w czasach, gdy zmiany w regulacjach i przepisach są niezwykle dynamiczne. – Przez swoje podejście do edukacji, LTCA nie tylko przyczynia się do rozwoju zawodowego swoich klientów, ale także buduje markę firmy profesjonalnej, otwartej na otoczenie – wskazuje ekspert.

OPINIE CZŁONKÓW KAPITUŁY

Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Innowacje technologiczne i digitalizacja w ciągu kilku ostatnich lat stały się koniecznością w rozwijaniu firmy konsultingowej – i działające w Polsce firmy doradztwa podatkowego rozumieją to bardzo dobrze. Lektura zgłoszeń była dużą przyjemnością i przyznaję, że także mi osobiście dostarczyła wielu inspiracji. Opis zastosowanych innowacji to w dużej mierze gotowa recepta na optymalizację pracy, lepszy kontakt z klientem i zwiększenie obrotów firmy. Jestem przekonany, że wiele firm tak właśnie potraktuje opisy wyróżnionych i nagrodzonych.

Tomasz Prus, Innovation Advisor, Clifford Chance

Wyróżnione w tym roku rozwiązania są wynikiem połączenia przemyślanej strategii, pracy zespołów odpowiedzialnych za innowacje oraz kreatywnie wykorzystywanego doświadczenia z wcześniejszych wdrożeń. Dzięki takiemu podejściu zwycięskie firmy osiągają imponującą sprawność operacyjną w zakresie innowacji. To właśnie ta sprawność pozwala im wdrażać aplikacje niemal z dnia na dzień, błyskawicznie tworzyć algorytmy analizujące miliony dokumentów czy tworzyć rozwiązania dopełniające ich usługi doradcze.

prof. Ryszard Sowiński, UWSB Merito w Poznaniu

Zwycięzcy i wyróżnieni pokazują, że dążenie do ciągłego doskonalenia, zrozumienie potrzeb klientów oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii prowadzi do sukcesu i budowania pozycji jednego z liderów rynku usług doradczych. Firmy te pokazują także, że należy odważnie przekraczać klasyczne granice zawodu wyuczonego i nabywać kompetencje interdyscyplinarne. Zgłoszone w tym roku pomysły pokazują, jak technologia zmienia branżę i na co powinny zwrócić uwagę firmy doradcze, które projektują strategie rozwoju.

Zobacz pełne wyniki 17. Rankingu firm doradztwa podatkowego

Kapituła rankingu „Rz” przeanalizowała i oceniła ponad 40 rozwiązań zgłoszonych przez firmy biorące udział w tegorocznym rankingu firm doradztwa podatkowego. Nagrodę postanowiono przyznać ex aequo Crido oraz Deloitte.

Przemyślana strategia

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a