Kategoria „nowe prawo”, w której startują uczestnicy rankingu niestawiający na liczbę prawników, ale mający w profilu swej działalności jeden główny obszar obsługi prawnej, dobrze się już zakorzeniła w naszym dorocznym zestawieniu.

W ubiegłym roku mieliśmy w tej kategorii 15 uczestników. W tym roku jest 14 kancelarii. Już po raz drugi wpłynęły zgłoszenia od firm prawniczych świadczących usługi w tzw. formule direct.

Działalność windykacyjna. W tym obszarze już od lat najlepiej prezentują się kancelarie parające się obsługą prawną ściągania należności. Mamy ich w tegorocznym rankingu siedem. To o jedna więcej, przed rokiem było sześć.

Tak jak przed rokiem, prym w tej kategorii wiedzie wrocławska Kancelaria Prawna Raven P. Krupa. Szczyci się ponad 1,1 mln prowadzonych postępowań sądowych i egzekucyjnych swych 50 klientów. To ponad trzy razy więcej niż kolejna w zestawieniu kancelaria Link & Przywóski z Łodzi. Oni jednak mają siedem razy więcej klientów od kancelarii Raven (434). Pod względem liczby obsługiwanych klientów liderem jest piąta w rankingu Kancelaria Prawna Via Lex L. Szcześniak i Wspólnicy z Wrocławia. Ma ich aż 5358.

Z kolei warszawska Kancelaria Radców Prawnych Ryszewski Szubierajski (trzecia w zestawieniu) w dziedzinie windykacji ma najwięcej klientów osób fizycznych – 33 osoby.

Gdyby natomiast klasyfikować kancelarie pod kątem wartości wierzytelności, jakie mają w obsłudze, zwyciężyłaby czwarta w zestawieniu ogólnym Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy, którzy obsługują wierzytelności warte 1,671 mld zł, a kwota wierzytelności odzyskanych wyniosła ponad 165,5 mln zł.

W tej kategorii sklasyfikowane zostały jeszcze dwie kancelarie z Łodzi, stawiające na specjalizację w windykacjach: to Karnowski i Wspólnik oraz KRS P. Kaźmierczak, Kapuścińska T. Wojdal.

Obsługa roszczeń frankowiczów. Ta specjalizacja przeżywa boom, jak kilka lat temu dane osobowe po wejściu w życie RODO, święci tryumfy.

Czytaj więcej

Poznaliśmy zwycięzców Rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej" 2022

W Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rz” mamy trzy „kancelarie frankowe”: Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych z Wrocławia, i dwie firmy z Poznania: Konieczny, Polak Radcowie Prawni oraz Kancelaria Adwokacka Daniel Ostaszewski. Pierwsza z wymienionych ma aż 20 021 klientów, prowadzi 14 929 postępowań, z czego 15 zakończono prawomocnym wyrokiem. Z kolei szczycąca się 750 klientami kancelaria Konieczny, Polak Radcowie Prawni, legitymując się 853 postępowaniami, zakończyła w minionym roku już 3.

Trzecia z nich, Kancelaria Adwokacka Daniel Ostaszewski, ma 250 klientów „frankowych” i 270 postępowań tego typu, zakończyła już dwa, z czego jedno – ugodą.

Rzeczpospolita

Sprawy odszkodowawcze to taka kategoria postępowań, w których w najbliższym czasie można się spodziewać wielu nowych spraw. Sąd Najwyższy nie ustaje bowiem w wydawaniu uchwał, które otwierają prawnikom nowe możliwości w tym zakresie. W tegorocznym rankingu sklasyfikowaliśmy dwie kancelarie, które podały ten zakres usług jako swą specjalizację. Pierwsza to Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy, a druga – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok – Konopa i Wspólnicy. Obie są z Wrocławia. Pierwsza ma 9386 klientów i prowadzi im 8433 sprawy odszkodowawcze. Zamknęła 2102 z nich i uzyskała odszkodowania o wartości 60,5 mln zł, z czego 52,6 mln zł to kwota wynikająca z prawomocnych orzeczeń sądów. Druga w zestawieniu kancelaria Rok – Konopa i Wspólnicy miała w zeszłym roku 161 klientów i 1142 sprawy, z których udało się zakończyć 847, a kwota odszkodowań to 613 tys. zł, z czego na 424 tys. zł opiewają ugody, a 189 tys. zł odzyskano prawomocnymi wyrokami.

Usługi w formule direct W rankingu wystąpiły dwie kancelarie działające w tym trybie: Lex Secure 24h Opieka Prawna Komar-Komarowski z Sopotu i Kancelaria Prawna RIO z Gdyni. Pierwsza obsługuje aż 161 790 klientów i 19 200 spraw głównie z kategorii likwidacji szkód. Druga ma 600 klientów i prowadzi 969 spraw, głównie z dziedziny prawa upadłościowego.

20.Ranking kancelarii prawniczych 2022

Rzeczpospolita

Pełne wyniki XX Rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”