„Rz” dotarła do rewolucyjnych wręcz zmian w ustawie o doradztwie podatkowym, które zamierza zaproponować Ministerstwu Finansów Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP). Jak nieoficjalnie udało się nam ustalić, dwie uchwały w tej sprawie właściwie już zostały przyjęte. W tzw. głosowaniu obiegowym, w trakcie którego dokumenty do zaopiniowania krążą między członkami Rady, uchwały poparło już 22 z 30 członków KRDP (nikt nie wypowiedział się przeciw). Termin ostatecznego ich przyjęcia upływa w najbliższy wtorek 29 lipca. Potem zostaną przekazane do MF.
Doradcy chcą mieć – tak jak radcowie prawni i adwokaci – immunitet materialny.
Dziś bowiem, gdy występują przed sądem, w żaden sposób nie są chronieni i nie wolno im np. krytykować organu skarbowego, bo mogą być za to ukarani.
Postulują też ujednolicenie zasad dotyczących tajemnicy zawodowej.
Z obowiązku jej dochowania może ich zwolnić już prokurator, podczas gdy radców prawnych i adwokatów – sędzia. W tym celu, ich zdaniem, wystarczy zmienić art. 180 § 2 kodeksu postępowania karnego. Co więcej, uważają, że obowiązek zachowania tajemnicy nie może być ograniczony czasowo. Dziś muszą chronić informację o kliencie tylko dopóty, dopóki obowiązuje zawarta z nim umowa. Adwokaci i radcowie są natomiast zobowiązani zachować ją na zawsze.