Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził w interpretacji, że opłaty za specjalistyczny kurs językowy nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.
Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się doradca podatkowy, który w maju 2014 r. rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Obecnie współpracuje z dużą ogólnopolską kancelarią, która umożliwia mu świadczenie usług doradztwa na rzecz klientów zagranicznych. Warunkiem tego jest przedstawienie klientom certyfikatów potwierdzających znajomość prawniczego języka angielskiego.
Wnioskodawca posługuje się tym językiem, jednak nie na tyle biegle, by zdobywać zlecenia od zagranicznych spółek. Zamierza więc wziąć udział w płatnym kursie prowadzonym przez specjalistyczną szkołę języka angielskiego. Po jego ukończeniu przystąpi do międzynarodowych certyfikatów.
Mężczyzna chciał uzyskać potwierdzenie, że wydatki na kurs mogą być kosztem prowadzonej działalności. Argumentował, że bez poprawienia znajomości prawniczego języka angielskiego nie może uzyskiwać przychodów od zagranicznych klientów.
Nie przekonało to jednak fiskusa. Dyrektor IS przypomniał, że podstawowym warunkiem odliczenia danego wydatku jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Wykazanie tego związku spoczywa na podatniku. W odniesieniu do kursów językowych najważniejsze jest rozstrzygnięcie, czy opłata za taki kurs służy zdobywaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych w prowadzonej działalności, czy też podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia, a więc ma charakter osobisty.