Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Aktualizacja: 20.10.2015 16:11 Publikacja: 20.10.2015 16:11
Foto: 123RF
Paweł Rybiński, dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie i Włodzimierz Chróścik, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie wystąpili wspólnie w obroni tajemnicy zawodowej. To reakcja na zwolnienie przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy adwokata Jacka Kondrackiego i radców prawnych: Pawła Tańskiego i Piotra Piaszczyka z zachowania tajemnicy adwokackiej i radcowskiej. Sprawa ma związek z tzw. aferą taśmową. "Z zaniepokojeniem przyjmujemy informację o próbie nieuzasadnionego zwolnienia. Stanowczo podkreślamy, iż każda z tych tajemnic nie jest naszym przywilejem, ale obowiązkiem, który służy obywatelom dla ochrony ich konstytucyjnie gwarantowanych praw. Obie tajemnice są nieodłącznym elementem całego systemu ochrony prawnej oraz warunkiem sine qua non prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" – piszą dwaj dziekani w swoim oświadczeniu. W piątek 16 października przedstawiciele obu izb – dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie adw. Paweł Rybiński oraz przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie r.pr. Gerard Dźwigała – spotkali się z prezes Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Jak podkreślają – „prezes wyraziła pełne zrozumienie dla znaczenia i charakteru tajemnicy adwokackiej i radcowskiej w demokratycznym państwie prawnym." Dziekani planują wspólną konferencję na temat istoty tajemnicy zawodowej. Uchwałę w obronie tajemnicy zawodowej w związku z tą sprawą podjęła także Naczelna Rada Adwokacka.
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Warszawski sąd przyznał odszkodowanie pominiętemu w naborze do pracy kandydatowi, którego rekruter nazwał „morde...
Nie sposób uznać, by po rozpadzie konkubinatu, związek został nierozliczony, bo jeden z partnerów zakładał, że m...
W niektórych sytuacjach przyznaną kategorię wojskową można zmienić. Podstawą do tego może być aktualny stan zdro...
Właściciel auta ma obowiązek odprowadzenia abonamentu RTV za znajdujący się w nim odbiornik radiowy. W przeciwny...
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 czerwca 2025 r. nie jest powodem do odstąpienia przez Sąd Najwyższy od t...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas