W grudniu samorząd radców prawnych skierował skargę do UOKiK na usługę spółki Polkomtel i Availo. Polega ona na udzielaniu porad prawnych na telefon. W jej ramach „doświadczeni Radcy Prawni i Adwokaci doradzą w sprawach prywatnych i Twojej firmy". Opłata za usługę wynosi 11,90 zł miesięcznie (14,64 zł z VAT). Obejmuje jedną poradę telefoniczną w miesiącu bez limitu połączeń w jednej sprawie i opracowanie jednego dokumentu raz na sześć miesięcy.

Radcowie wytykali, że oferta wprowadza w błąd. Nie ma bowiem pewności, do kogo jest kierowana. Nie wiadomo, czy mogą z niej korzystać wyłącznie przedsiębiorcy czy również klienci indywidualni.

UOKiK przekonały jednak wyjaśnienia spółki Availo. W piśmie do niej Maciej Czapliński z UOKiK napisał, że przedstawiony przez samorząd radców problem nie jest sprawą konsumencką i leży poza kompetencjami prezesa UOKiK. Urząd nie podejmie więc działań w związku z zawiadomieniem KRRP. Radcowie jednak podtrzymują wniosek o podjęcie przez UOKiK działań.

– Uważamy, że interes Polaków – odbiorców reklamy tej usługi – został naruszony i dlatego nadal będziemy podejmować działania. Z usługą prawną nierozerwalnie wiąże się wiele aspektów, np. tajemnica zawodowa i rzetelność, dlatego nie pozwolimy na naruszenie tych podstawowych zasad – mówi Leszek Korczak, wiceprezes KRRP.