Na szwajcarskim rynku pracy ciągle jeszcze pierwszeństwo mają Szwajcarzy, a w drugiej kolejności obywatele tzw. starej Unii.
Najchętniej widziane zawody to: lekarz, informatyk, pielęgniarka, opiekunka osób starszych.
Przed pozwoleniem na pracę wcześniej trzeba mieć zgodę na pobyt. Nie jest potrzebna osobom, które zamierzają pozostać w Szwajcarii krócej niż 90 dni.
Pozwolenia na pracę wydaje Kantonalny Urząd ds. Przemysłu, Rzemiosła i Pracy. Z wnioskiem występuje przyszły pracodawca. Następnie regionalne biuro pośrednictwa pracy sprawdza, czy na określone stanowisko nie ma kandydatów z lokalnego rynku lub z państw starej Unii. Pozwolenia mogą być krótkoterminowe (4-12 miesięcy) albo długoterminowe (od rok do 5 lat). W takich branżach, jak: ogrodnicza, prac porządkowych, budowlana, ochroniarska czy w przemyśle, ich liczba jest ograniczona ustalonymi na dany rok i dla danej branży kontyngentami. Nie dotyczy to jedynie pracy podejmowanej na krócej niż cztery miesiące. Wystarczy zgoda władz kantonalnych.
Uwaga, Polacy, którzy odbywają w Szwajcarii staż czy praktykę zawodową, nie muszą mieć na nie pozwolenia. Wynika to z umowy między naszymi krajami z 1993 r.