[b]Jestem obywatelem Stanów Zjednoczonych i otrzymuję emeryturę z ZUS. Wypełniając formularz podatkowy od przychodów w Stanach, podaję wysokość emerytury. Ta mała kwota jest więc opodatkowana zarówno w Polsce jak i w USA. Jakie przepisy określają opodatkowanie emerytur otrzymywanych z Polski dla Polaków z amerykańskim obywatelstwem? Czy najnowsza umowa zawarta między Polska a Stanami Zjednoczonymi pozwoli uniknąć podwójnego opodatkowania świadczeń emerytalnych?[/b]
Podpisana 2 kwietnia 2008 r. umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi, która weszła w życie 1 marca 2009 r., reguluje kwestie związane z koordynacją systemu zabezpieczenia społecznego. Dotyczy one przede wszystkim świadczeń emerytalno – rentowych. Dzięki niej osoby, które pracowały zarówno w Polsce jak i w Stanach, starając się o świadczenie emerytalne - będą mogły okresy te sumować i wliczać do stażu emerytalnego.
Umowa ta nie reguluje natomiast zasad opodatkowania świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez ZUS osobom zamieszkałym za granicą.
Zasady te wynikają z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] oraz umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Jak wynika z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71094]umowy z 8 października 1974 r. zawartej między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Stanów Zjednoczonych [/link]Ameryki o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu, osobom zamieszkałym w USA wypłaca się świadczenia polskie w kwotach netto (po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy w Polsce).