Dokument potwierdzający prawo pobytu obcokrajowca w Szwecji wydaje Urząd Migracyjny. Można go także uzyskać już po podjęciu pracy. Wtedy też należy się zarejestrować w urzędzie skarbowym.
Zawody, w których najłatwiej można znaleźć zatrudnienie w Szwecji, to: lekarz, pielęgniarka, hydraulik, murarz, malarz, opiekun, informatyk.
Umowa o pracę może mieć formę pisemną lub ustną. Są w niej zawarte m.in. następujące informacje: data rozpoczęcia zatrudnienia, miejsce jej wykonywania, stanowisko i zakres obowiązków, okres wypowiedzenia, wynagrodzenie. Umowa na okres próbny nie może trwać dłużej niż pół roku. Jeśli nie zostanie przerwana, automatycznie staje się umową na czas nieokreślony. Można ją wypowiedzieć bez podania przyczyny, byleby był zachowany 14-dniowy okres wypowiedzenia.
Płacę minimalną w Szwecji określają układy zbiorowe i regulują w zależności od wieku i umiejętności pracownika.
Tydzień pracy wynosi 40 godzin. Sobota i niedziela to zazwyczaj dni wolne od pracy, ale dopuszczalne są wyjątki, np. w transporcie, turystyce, handlu itd. Liczba nadgodzin nie może przekroczyć 48 godzin w ciągu 4 tygodni albo 50 w ciągu miesiąca.