Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak należy rozliczyć zarobki uzyskane w Stanach Zjednoczonych. Poseł Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że strona amerykańska nie ratyfikowała dotychczas zmienionej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisanej przez oba państwa w 2013 roku. W efekcie Polacy uzyskujący dochody w USA muszą rozliczać się w kraju, mimo iż nie zarobili tu ani złotówki. Poseł napisał, że otrzymał wiele pytań na ten temat podczas spotkań z amerykańską Polonią.
Czytaj także:
PIT: czy dochody uzyskiwane z pracy za granicą trzeba rozliczyć w Polsce
Resort odpowiada, że zawierane przez Polskę umowy w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania – w tym polsko-amerykańska – wzorowane są na przepisach modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. W umowie z USA obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, zgodnie z którą w Polsce podatnik odlicza od polskiego podatku ten zapłacony w USA, w wysokości przypadającej proporcjonalnie na dochód uzyskany w USA. Dotyczy to jednak tylko rozliczenia osób mających miejsce zamieszkania w Polsce (tj. polskich rezydentów).
Resort wyjaśnia, że odmiennie kształtuje się sytuacja osób, które wyjechały z kraju i zamieszkały w USA, stając się amerykańskimi rezydentami podatkowymi. Podlegają w Polsce opodatkowaniu na zasadach ograniczonego obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, czyli rozliczają w Polsce wyłącznie uzyskane tu dochody.