Katastrofa komunikacyjna w USA: Most w Baltimore zawalił się po uderzeniu statku (WIDEO)

Długi na niespełna trzy kilometry stalowy most kratownicowy w pobliżu Baltimore w stanie Maryland zawalił się po tym, gdy w jedno z przęseł uderzył kontenerowiec. W momencie uderzenia na Francis Scott Key Bridge przebywali ludzie. Znajdujące się na moście samochody wpadły do rzeki. Trwa akcja ratunkowa.

Aktualizacja: 26.03.2024 16:55 Publikacja: 26.03.2024 08:04

Katastrofa w Baltimore. Kontenerowiec uderzył w most im. Francisa Scotta Keya. Fragment przeprawy ru

Katastrofa w Baltimore. Kontenerowiec uderzył w most im. Francisa Scotta Keya. Fragment przeprawy runął

Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Jak podają amerykańskie media, agencja stanowa (Maryland Transportation Authority) potwierdziła, że na moście doszło do "incydentu" oraz poinformowała, że ruch został skierowany w inne miejsce.

Katastrofa w Baltimore

Katastrofa w Baltimore

PAP

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych potwierdziła, że doszło do zderzenia, nie podała jednak żadnych szczegółów.

Nagranie. W Baltimore statek uderzył w most, most się zawalił

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać uderzenie statku w przęsło mostu oraz zawalenie się znacznego fragmentu konstrukcji. Według doniesień, do katastrofy doszło ok. godz. 1:30 czasu lokalnego. Z nagrania wynika, że na statku wybuchł pożar,

Czytaj więcej

Katastrofa w Baltimore jedną z wielu. Jak polski kapitan zniszczył olbrzymi most

Z pierwszych informacji straży pożarnej wynika, że na moście w chwili wypadku mogło znajdować się siedmiu pracowników budowlanych oraz trzy lub cztery pojazdy osobowe. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.

"Z powodu incydentu na Key Bridge na I-695 wszystkie pasy w obu kierunkach zostały zamknięte" - podało Maryland Transportation Authority w serwisie X (dawniej Twitter).

W Baltimore statek staranował most

W Baltimore statek staranował most

Jim WATSON / AFP

O godz. 2:45 czasu lokalnego transmisja na żywo z kamer ukazujących most, dostępna w serwisie internetowym agencji, została wyłączona.

Jak dotąd brak informacji o ewentualnych ofiarach śmiertelnych katastrofy. Policja podała, że zawiadomienie o wydarzeniu dostała o godz. 1:35. Według tego źródła, po uderzeniu statku w most i zawaleniu się części przeprawy, w wodach rzeki Patapsco mogą znajdować się ludzie. Na miejsce wysłano nurków.

Statek przepływający pod Francis Scott Key Bridge w Baltimore, fotografia z 9 marca 2018 r.

Statek przepływający pod Francis Scott Key Bridge w Baltimore, fotografia z 9 marca 2018 r.

MARK WILSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

Świadek katastrofy w Baltimore: Mostu już nie ma

Przedstawiciel władz hrabstwa Baltimore, Johnny Olszewski, oświadczył, że pozostaje w kontakcie z komendantem straży pożarnej oraz osobą odpowiedzialną za zarządzanie sytuacjami kryzysowymi. - Proszę, módlcie się za tych, którzy ucierpieli - powiedział.

"Chcecie wiedzieć, co to był za hałas? Statek uderzył w Key Bridge. Tonie. Mostu już nie ma" - powiedział na nagraniu opublikowanym w serwisie X świadek katastrofy.

Służby potwierdziły, że po zawaleniu się mostu do rzeki wpadły samochody. Według najnowszych doniesień, w wodzie mogło znaleźć się 20 osób. - Operacja potrwa wiele dni - powiedział agencji Reutera Kevin Cartwright, rzecznik straży pożarnej z Baltimore.

Gubernator Maryland Wes Moore ogłosił stan nadzwyczajny. Poinformował, że władze stanowe współpracują z międzyagencyjnym zespołem w celu szybkiego rozdysponowania zasobów federalnych. Na miejscu są też agenci Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Most w Baltimore na fotografii z 14 października 2021 r.

Most w Baltimore na fotografii z 14 października 2021 r.

Brendan Smialowski / AFP

Katastrofa w porcie w Baltimore. Przed uderzeniem w most załoga statku straciła kontrolę nad jednostką

Według agencji Reutera, statek, który uderzył w most w Baltimore, to wyczarterowany przez firmę Maersk, płynący pod banderą Singapuru kontenerowiec Dali, który zmierzał do Colombo. "Jesteśmy przerażeni tym, co wydarzyło się w Baltimore i myślami jesteśmy ze wszystkimi poszkodowanymi" - oświadczyła firma Maersk.

Po katastrofie w Baltimore na dnie wykryto samochody

Po katastrofie w Baltimore na dnie wykryto samochody

PAP/EPA/SHAWN THEW

Most w Baltimore, nazwany imieniem Francisa Scotta Keya, autora hymnu państwowego Stanów Zjednoczonych, "The Star-Spangled Banner", został otworzony w 1977 r.

Według medialnych doniesień, w czasie akcji ratunkowej uratowano dwie osoby, z których jedna jest "w bardzo poważnym stanie".

Część mostu im. Francisa Scotta Keya zawaliła się

Część mostu im. Francisa Scotta Keya zawaliła się

PAP/EPA/JIM LO SCALZO

ABC News podało, powołując się na raport amerykańskiego wywiadu, że podczas wychodzenia z portu kontenerowiec "stracił napęd", a załoga poinformowała przedstawicieli stanu Maryland, że straciła kontrolę nad statkiem. Według władz Baltiomore, po uderzeniu jednostki w przęsło, co najmniej siedem pojazdów wpadło do wody.

Wypadek w Baltimore może być najtragiczniejszą katastrofą mostu w USA od 2007 r., gdy po tym, jak most będący częścią drogi I-35W w Minneapolis runął do rzeki Mississippi, zginęło 13 osób.

Most w Baltimore częściowo się zawalił

Most w Baltimore częściowo się zawalił

PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Wypadki
Kolizja dwóch samolotów na Heathrow. Zahaczyły o siebie skrzydłami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wypadki
Katastrofa w Baltimore. Są podejrzenia, z jakiego powodu statek uderzył w most
Wypadki
Katastrofa w Baltimore: Są odczyty z "czarnej skrzynki". Z wody wydobyto ciała
Wypadki
Sześć ofiar katastrofy w Baltimore. Jak doszło do zawalenia mostu?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wypadki
Wypadek autokaru firmy FlixBus w Niemczech. Są ofiary