To trzeci w ciągu niespełna roku pożar w rumuńskim szpitalu, który pociągnął za sobą ofiary śmiertelne.

Reuters, powołując się na nagrania z miejsca pożaru podaje, że pacjenci wyskakiwali przez okna na niższych piętrach, aby uciec przed ogniem.

Szef MSW Rumunii, Cseke Attila poinformował, że w szpitalu w momencie wybuchu pożaru było 113 pacjentów, w tym 10 na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Służby ratunkowe uruchomiły mobilny punkt oceny stanu poszkodowanych w wyniku pożaru w pobliżu szpitala.

50 pacjentów szpitala ewakuowano już do innych szpitali.

12,1 tys.

Tylu chorych na COVID przebywa obecnie w szpitalach w Rumunii

W szpitalach w Rumunii przebywa obecnie ponad 12,1 tys. chorych na COVID-19, w tym 315 dzieci. 1 364 osoby znajdują się na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

W ciągu ostatniej doby w Rumunii - jednym z najmniej (obok Bułgarii) wyszczepionych przeciw COVID-19 krajów UE - wykryto 12 032 zakażenia koronawirusem. To największy jak dotąd dobowy przyrost liczby zakażonych koronawirusem w tym kraju.

Czytaj więcej

Korupcja zabija w Rumunii
Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Duży napływ zakażonych do szpitali sprawił, że w placówkach ochrony zdrowia i na oddziałach intensywnej opieki medycznej zaczyna brakować miejsc.

W lutym w pożarze szpitala w Bukareszcie zginęło czterech pacjentów. 10 osób zginęło w listopadzie 2020 roku w wyniku pożaru na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu w Piatra Neamt.

W Rumunii system ochrony zdrowia jest silnie niedoinwestowany - w ciągu ostatnich trzech dekad w kraju zbudowano jeden szpital, a wydatki na ochronę zdrowia są tu najniższe spośród wszystkich krajów Unii. Tysiące rumuńskich pielęgniarek i lekarzy wyemigrowało z kraju.