Reklama
Rozwiń

Polak dla wyższej pensji wciąż musi zmienić pracę

Choć połowa pracowników spodziewa się podwyżek i premii od pracodawcy, to dla lepszych warunków pracy chętnie decydują się na zmianę zatrudnienia

Publikacja: 25.01.2016 13:38

Polak dla wyższej pensji wciąż musi zmienić pracę

Foto: 123rf.com

Lepsze warunki pracy, osobiste pragnienie zmiany i niezadowolenie z aktualnego pracodawcy- te trzy powody najczęściej wskazywali Polacy, którzy w ostatnich miesiącach 2015 roku zmienili pracę. Zrobił to wówczas niemal co czwarty (24 proc.) z ponad 800 pracowników, którzy wzięli udział w najnowszej, 22. Już edycji międzynarodowego badania Monitor Rynku Pracy, które przeprowadziła agencja doradztwa personalnego Randstad na przełomie listopada i grudnia minionego roku.

Wprawdzie odsetek pracowników, którzy w drugiej połowie ub. roku zmienili zatrudnienie był nieco niższy niż rok wcześniej, ale i tak Polacy wykazali się (jak zwykle) mobilnością przekraczającą europejską średnią (22 proc.). Co więcej, dużo rzadziej niż w poprzednich falach badania była to mobilność wymuszona – zmiana struktury firmy (czyli de facto zwolnienia) - która w latach po kryzysie finansowym była wskazywana jako główny albo drugi powód zmiany pracodawcy -teraz spadła na czwarte miejsce (16 proc. badanych). Jednocześnie do rekordowych 45 proc. wzrósł odsetek tych, którzy zmieniali pracodawcę szukając lepszych warunków zatrudnienia. Na czele z podwyżką, na którą we własnej firmie na przełomie roku liczył niespełna co drugi z badanych. Premii spodziewała się ponad połowa z nich. To najlepszy wynik od trzech lat, ale- jak przypominają eksperci Randstad - dużo lepiej Polacy oceniają kondycję swojego pracodawcy; 73 proc. uważa, że 2016 r. będzie dla ich firmy finansowo lepszy niż miniony (co oznacza przekonanie, że firmę stać na wyższe płace...).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Wynagrodzenia
Firmy podwyższają wymagania, lecz są gotowe na kompromis
Wynagrodzenia
Jaka płaca minimalna? Pracodawcy zabrali głos
Wynagrodzenia
Ile naprawdę zarabiamy? GUS podał dokładne dane
Wynagrodzenia
Rekordowe wynagrodzenia prezesów spółek z indeksu S&P 500. Zaskakujący numer 1
Wynagrodzenia
Nie tylko zetki nie chcą się poświęcać dla wyższej płacy