(...) Biuro pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych wyjaśnia, iż zgodnie z:
- § 2 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU z 1999 r. nr 3, poz. 22 ze zm.) środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznacza się – w ramach przygotowania stanowisk pracy – na zakup, modernizację oraz dostosowanie maszyn i urządzeń do indywidualnych potrzeb wynikających z psychofizycznych możliwości osób niepełnosprawnych,
- § 3 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom prowadzącym zakłady pracy chronionej (DzU nr 76, poz. 496) pomoc może być przeznaczona na finansowanie – w ramach przygotowania stanowisk pracy – zakupu i modernizacji maszyn i urządzeń do indywidualnych potrzeb wynikających z psychofizycznych możliwości osób niepełnosprawnych.
Te przepisy nie przewidują możliwości zakupu samochodu na potrzeby zakładu, bowiem nie mieszczą się one pod pojęciem maszyn i urządzeń. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (DzU z 1999 r. nr 112, poz. 1317 ze zm.) maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania zostały wyszczególnione w grupie 4, a środki transportu (odrębnie) w grupie 7.
Wobec powyższego (...) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych można jedynie sfinalizować koszty oprzyrządowania samochodu na potrzeby osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na stanowisku kierowcy.