Kwestie kwalifikacji nauczycieli od 1 września 2009 r. będzie określało rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=305812]DzU nr 50, poz. 400[/link]).

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ww. rozporządzeniu wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela – pedagoga nie zostały zmienione, natomiast wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela - psychologa zostały poszerzone o absolwentów posiadających dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej, o którym mowa w art. 63 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D5D98B62ECBD025C8145D0F386924D5F?id=162010]ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. Nr 73, poz. 763 i Nr 154, poz. 1798)[/link].

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że wszelkie zmiany wymagań kwalifikacyjnych, które zostały wprowadzone nowym rozporządzeniem, nie będą dotyczyły nauczycieli pozostających w stosunku pracy, zatrudnionych na podstawie mianowania. Zatem nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowają nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zgodnie z § 27 ww. rozporządzenia.

Wyjaśniamy ponadto, że rozporządzenie z 2009 r. doprecyzowało i uporządkowało przepisy, które budziły najwięcej wątpliwości, a w szczególności przepisy, które zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny a także poszerzyło uprawnienia kwalifikacyjne określone dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych, oraz nauczycieli - wychowawców zatrudnionych w świetlicach szkolnych i internatach.

Zmianą wprowadzoną przepisami ww. rozporządzenia, która będzie wymagała od nauczycieli uzupełnienia swoich kwalifikacji to podniesienie wymagań kwalifikacyjnych w stosunku do nauczycieli zasadniczych szkół zawodowych (z wyjątkiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu). Ww. nauczyciele z dniem 1 września 2009 r. będą musieli legitymować się wykształceniem co najmniej wyższym zawodowym. Jednakże z informacji przekazanych przez System Informacji Oświatowej wynika, że po wejściu w życie ww. rozporządzenia tylko 84 nauczycieli w skali całego kraju nie zachowa kwalifikacji do nauczania w zasadniczych szkołach zawodowych.