Składki od świadczeń na rehabilitację osób niepełnosprawnych

Publikacja: 14.11.2012 01:47

W odpowiedzi na pismo z 16.07.2012 r., znak: PBPON.ORG/0160/11/MT-P/2012.07.16 w sprawie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników świadczeń na rehabilitację zawodową, społeczną oraz leczniczą osób niepełnosprawnych z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w zakładach, które utraciły status zakładu pracy chronionej, po uzyskaniu stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Departament Ubezpieczeń i Składek Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków – art. 18 ust. 2 ustawy. Podstawy nie stanowią również przychody wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 23 powołanego rozporządzenia, z podstawy wymiaru składek wyłączone zostały środki otrzymywane w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywności zawodowej na rehabilitację zawodową, społeczną oraz leczniczą osób niepełnosprawnych, na podstawie odrębnych przepisów, z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych albo zakładowego funduszu aktywności, z wyłączeniem wynagrodzeń finansowanych ze środków tych funduszy. W świetle brzmienia powołanego przepisu, aby środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przekazywane pracownikom mogły być wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, muszą zostać spełnione łącznie warunki:

W przypadku utraty statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności § 2 ust. 1 pkt 23 powołanego rozporządzenia nie ma zastosowania.

W odniesieniu do pytania drugiego Departament uprzejmie wyjaśnia, że środki otrzymywane przez pracowników w przypadku, jeśli płatnik nie jest zakładem pracy chronionej lub zakładem aktywności zawodowej stanowią również podstawę wymiaru składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Bowiem podstawę wymiaru składek na te fundusze stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez stosowania ograniczenia do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, odpowiednio zgodnie z:

Dla rozstrzygnięcia istnienia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych istotna jest data otrzymania środków, tj. uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr