II tura wyborów prezydenckich - relacja na żywo z 13 lipca

12 lipca odbyła się w Polsce II tura wyborów prezydenckich. Najnowsze badanie late poll przeprowadzone przez Ipsos wskazuje, że wybory prezydenckie wygrał urzędujący prezydent, Andrzej Duda.

Aktualizacja: 16.05.2021 12:24 Publikacja: 13.07.2020 04:44

II tura wyborów prezydenckich - relacja na żywo z 13 lipca

Foto: AFP

PKW ogłosiła ostateczne wyniki wyborów prezydenckich. Wygrał je Andrzej Duda, zyskując 51,03 proc. Rafał Trzaskowski otrzymał 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Nieoficjalne wyniki wyborów podane przez PKW po przeliczeniu głosów z 99,99 proc. obwodów: Andrzej Duda – 51,08 proc., Rafał Trzaskowski – 48,92 proc.

Ipsos: Wyniki badania late late poll po II turze wyborów prezydenckich – Andrzej Duda – 51 proc., Rafał Trzaskowski – 49 proc.

Frekwencja: 67,9 proc.

22.45

Kończymy relację z kampanii wyborczej. Dziękujemy, że śledziliście ją Państwo z nami.

21.30

21 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość przekazania marszałek Sejmu Elżbiecie Witek oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie uchwały PKW o stwierdzeniu wyniku wyborów.

20.50

Gminy, w których 90 proc. poparcia uzyskał Andrzej Duda. Dlaczego ich mieszkańcy tak głosowali?

18.45

18.00

TVN przekraczała wszelkie możliwe granice etyczne i byłem zaskoczony skalą manipulacji. Wiele było ordynarnej propagandy. Nie zapomnimy tego – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Adam Bielan.

16.35

10 milionów Polaków chce Polski europejskiej, tolerancyjnej i uśmiechniętej – mówił Rafał Trzaskowski, dziękując wyborcom za oddane na niego głosy.

Zauważył, że wybory nie były równe, wspominając o „walcu propagandowym PiS”. – Będziemy walczyć dalej, musimy odzyskać państwo z rąk jednej partii – zapowiedział.

16.10

Ważne, że nie dzielimy Polaków. Nie zabieramy tym, którzy są naszymi przeciwnikami. Dajemy absolutnie wszystkim, bo wszystko robimy dla obywateli – mówiła w rozmowie z Interią marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

15.35

Dobrze widzieć, że wybory w Polsce wygrał Eurosceptyk – napisał Nigel Farage, były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa

15.20

„Szczególnie dziękuję wszystkim kobietom, które nie bały się wziąć sprawy w swoje ręce. Mówiłam o tym wcześniej i powiem to raz jeszcze – razem mamy super moc! Widziałam to na każdym ze spotkań, które odbyłam w ciągu tych ostatnich dwóch tygodni. Tej energii nie można teraz zmarnować. Dlatego będę dalej działać i angażować się w sprawy kobiet w Polsce. Szczegóły wkrótce, ale jedno jest pewne już teraz: w nas jest siła” – napisała na swoim profilu na Facebooku Małgorzata Trzaskowska.

14:43

14:39

14:38

Wybory wygrał Andrzej Duda. W dużych miastach lepszy był jednak Rafał Trzaskowski. W kilku gminach urzędujący prezydent zdobył ponad 90 proc. głosów.

14:30

14:01

Rafał Trzaskowski na Twitterze pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

14:00

Jeszcze raz pragnę podziękować za Waszą mobilizację i za wszystkie głosy oddane na Rafała. Szczególnie dziękuję wszystkim kobietom, które nie bały się wziąć sprawy w swoje ręce. Mówiłam o tym wcześniej i powiem to raz jeszcze – razem mamy super moc! – napisała Małgorzata Trzaskowska.

Jeszcze raz pragnę podziękować za Waszą mobilizację i za wszystkie głosy oddane na Rafała. Szczególnie dziękuję…

Opublikowany przez

Małgorzata Trzaskowska

 

Poniedziałek, 13 lipca 2020

13:51

13:40

– Telewizja publiczna pełniła rolę dodatkowego sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. To powoduje, że ten remis, jest jak zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego. Mimo że dla opozycji to nie jest dobry dzień, to Trzaskowski dał nam nadzieję – powiedziała w Łodzi Katarzyna Lubnauer.

13:15

Andrzej Duda oparł swoją kampanię na połączeniu kontynuacji hojnych programów pomocy socjalnej i ochrony polskich wartości narodowych i chrześcijańskich, atakując tzw. „ideologię LGBT”, a także Żydów i Niemców – opisuje wynik drugiej tury wyborów prezydenckich w Polsce portal Politico.

13:09

13:07

13:02

My nie jesteśmy przystawką żadnej z tych partii politycznych – ani PiS-u, ani PO. Naszą rolą jest przedstawienie nowego sposobu uprawiania polityki – mówił były kandydat Konfederacji na prezydenta, Krzysztof Bosak, podsumowując II turę wyborów prezydenckich.

13:01

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek o godz. 17 spotka się z mieszkańcami Odrzywołu (województwo mazowieckie, powiat przysuski) – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.Według danych zamieszczonych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w niedzielnym głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich Duda uzyskał w gminie Odrzywół wynik 86,31 proc. Jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego poparło 13,69 proc. uprawnionych do głosowania.

12:20

Polski prezydent Andrzej Duda, który wygrał niedzielne wybory prezydenckie (w Polsce) zgodnie z niemal kompletnymi wynikami wyborów, jest lojalnym sojusznikiem rządzących (Polską) populistów – pisze AFP w depeszy poświęconej II turze wyborów prezydenckich w Polsce.

Fot. Robert Gardzinski, Fotorzepa

Fot. Robert Gardzinski, Fotorzepa

12:16

Na trasach kampanii Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego było kilka ważnych punktów. Wiemy, jak wyborcy głosowali m.in. w Końskich, Lesznie, Warszawie i Krakowie.

11:53

W poniedziałek na polskim rynku kapitałowym, podobnie jak w całej niemal Europie, dominują optymiści. Wstępne wyniki wyborów prezydenckich, przyznające zwycięstwo Andrzejowi Dudzie, nie miały wyraźnego wpływu na pierwsze godziny sesji.

11:49

Polska jest przedarta na pół, prezydent musi ją zszywać – mówił w TVN24 wicemarszałek Sejmu, poseł PSL Piotr Zgorzelski.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:48

Neokonserwatywny prąd społeczny, który dał zwycięstwo Andrzejowi Dudzie 5 lat temu – nie osłabł. To jest fundamentalny powód dzisiejszej wygranej kandydata prawicy – pisze na łamach rp.pl zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Tomasz Pietryga.

11:22

PiS znów wygrał 500. tysiącami głosów (podobnie jak w 2015.), PO znów przegrała. A my możemy dalej, co wybory, obijać się o ściany i łkać nad tym, że zabrakło procenta. Taką Polskę uratuje od samej siebie tylko ktoś ze świeżym spojrzeniem, kto zrozumie, że w tej ścianie są drzwi – komentuje wynik drugiej tury wyborów prezydenckich Szymon Hołownia.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:17

W gminie Końskie, w której przed II turą wyborów prezydenckich odbyła się zorganizowana przez TVP debata z udziałem mieszkańców miasta (nie wziął w niej udziału Rafał Trzaskowski) Andrzej Duda uzyskał 61,34 proc. głosów, a Trzaskowski – 38,66 proc.

11:10

W porównaniu do II tury wyborów prezydenckich z 2015 roku Andrzej Duda zyskał – biorąc pod uwagę nieoficjalne wyniki wyborów podane przez PKW – 1782467 głosów.

11:07

„Urzędujący prawicowy prezydent Andrzej Duda pokonał liberalnego konkurenta i zapewnił sobie drugą kadencję na stanowisku prezydenta, po kampanii wyborczej w czasie której wyraził otwarty sprzeciw wobec praw środowisk LGBT i aborcji” – pisze o wyniku wyborów prezydenckich w Polsce amerykański „Newsweek”.

10:48

Zuzanna Dąbrowska rozmawiała rano o II turze wyborów prezydenckich z prof. Henrykiem Domańskim i prof. Wawrzyńcem Konarskim. Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

10:34

Po przeliczeniu 99,97 proc. głosów Andrzej Duda zdobył 51,21 proc. głosów. Za granicą ubiegający się o reelekcję prezydent wygrał m.in. w USA, Kanadzie, na Białorusi i Ukrainie. Łącznie ponad 72 proc. wyborców poparło Rafała Trzaskowskiego.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

10:19

„Nic nie było normalne w tych wyborach” – podsumowuje „Die Welt”. Jak podkreśla, wynik wyborów prezydenckich pokaże, w jakim kierunku pójdzie Polska w następnych latach, ale też jak się ukształtują stosunki z Niemcami.

9:57

Rafał Trzaskowski zdobył tą kampanią jedną cechę. Praktyczną możliwość bycia zwornikiem tego wszystkiego co po stronie opozycyjnej nie powinno nas dzielić na tyle by uniemożliwiało współpracę. Stąd moje odwołanie do pierwszego i najszerszego doświadczenia jakim była Koalicja Europejska. Tą drogą powinniśmy iść dalej, w formacie obywatelskim by wygrać wybory parlamentarne.

Andrzej Halicki, europoseł Platformy Obywatelskiej, w rozmowie z Radiem Plus

9:56

Osobiście sądzę, że on by te wybory wygrał, gdyby ta frekwencja była o 1-1,5 pkt proc. większa. Więc ten wynik jest w dużym stopniu szczęśliwy dla Andrzeja Dudy – ocenił nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich prof. Wawrzyniec Konarski, politolog i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

9:44

Obywatele mają tylko trzy dni na składanie protestów wyborczych, a Sąd Najwyższy trzy tygodnie, by stwierdzić ważność wyborów.

9:33

9:24

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Kowalski skomentował wynik wyborczy Andrzeja Dudy. „Czas na realizację obietnic – twardy kurs na dokończenie reform, a nie złudne umizgi do obozu III RP” – zapowiedział.

9:19

Mówię, jako obywatel: oczekuję od prezydenta RP odbudowywania jedności – mówił w rozmowie z Radiem Zet były wicepremier, lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

9:17

Zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich pogratulował Andrzejowi Dudzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaprosił prezydenta Polski na Ukrainę.

9:08

– Chciałbym podziękować sztabowcom Trzaskowskiego, bo ich zachowanie pomogło w wygranej Andrzejowi Dudzie – powiedział po ogłoszeniu cząstkowych wyników II tury wyborów prezydenckich Joachim Brudziński.

8:52

8:51

8:50

– Programy społeczne były silnym argumentem Andrzeja Dudy, bo miał się czym pochwalić. Druga strona, niestety, sprawiała wrażenie, że ich głównym argumentem jest to, że nie są PiS-em – powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

8:49

Dzisiaj musimy rozpocząć konstrukcję współpracy między środowiskami opozycyjnymi, aby znaleźć się na jednej liście (w wyborach do Sejmu – red.) – mówił w TVN24 były lider PO, Grzegorz Schetyna.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

8:11

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podkreślił, że dane z brakujących obwodów wyborczych nie wpłyną na ostateczny wynik wyborów.

8:09

Dane z 99,97 proc. obwodów wyborczych:

Andrzej Duda – 10413094 głosy (51,21 proc.)

Rafał Trzaskowski – 9921219 (48,79 proc.)

Frekwencja: 68,12

AFP

AFP

8:08

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak: Chcieliśmy przedstawić państwu informację o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

8:07

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak: Wbrew doniesieniom medialnym nie podamy oficjalnych wyników wyborów prezydenckich.

8:03

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak: Na godzinę 8 brakuje jeszcze nam pięć protokołów okręgowych komisji wyborczych.

8:02

Rozpoczyna się konferencja PKW.

8:01

Cieszy mnie frekwencja, jedna z najwyższych w historii III RP i bardzo mocny mandat prezydenta – 10 mln głosów Andrzeja Dudy to olbrzymie poparcie społeczne – mówił w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk komentując sondażowe wyniki II tury wyborów prezydenckich.

7:48

Radość wygranej w lipcu i inauguracji w sierpniu nie przysłoni gospodarczych problemów, z jakimi głowa państwa musi się zmierzyć w kadencji 2020–2025 – pisze w „Rzeczpospolitej” Krzysztof A. Kowalczyk.

7:35

– Dla mnie nigdy nie ulegało wątpliwości, że przeciwnicy prezydenta, opozycja, zrobią wszystko, by nie pełnił swojej funkcji w drugiej kadencji. Brutalna kampania wyborcza i wszystkie ataki, jak i obecna narracja polityków PO, zdają potwierdzać tę determinację – powiedziała była premier Beata Szydło.

7:27

Nie sądzę, byśmy znaleźli wiele osób, które wiedzą, że kandydat w ogóle ma jakiś program, a potem zadadzą sobie trud by go przeczytać – uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wykładowca na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich

7:25

– Źródłem sukcesu jest wielka rządowa machina puszczona w ruch. Premier rozdawał czeki samorządom, zaprzęgnięte do kampanii były media rządowe – ocenił wynik sondaży wskazujący na zwycięstwo Andrzeja Dudy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

7:18

Wszystko wskazuje na to, że prezydent Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie. To bardzo dobra wiadomość dla nas, dla Polaków, dla Polski.

Stanisław Karczewski, senator PiS w rozmowie z Programem I Polskiego Radia

7:14

Prezydent Andrzej Duda po chwilowym przebraniu się w skórę owcy będzie nadal delegatem PiS w Pałacu Prezydenckim

Tomasz Siemoniak (PO) w Radiu Zet

7:12

Sondaże stały się przed II turą instrumentem prowadzenia kampanii. Nawet wyniki exit poll posłużyły prezydentowi do ogłoszenia zwycięstwa – pisze w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska.

6:32

PKW: Po uwzględnieniu protokołów z 27146 na 27231 obwodów głosowania (99,69%) w drugiej turze wyborów prezydenckich frekwencja w wyborach wynosi 67,48 proc.

6:19

5:43

Prawie 69 procent frekwencji jest zaskakujące. Nie liczyłem na to, że będzie tak wysoki udział w wyborach. To więcej, niż było w II turze w 1995 roku, kiedy mieliśmy rekord frekwencji. Sądzę, że to rezultat rosnącej polaryzacji, ale też nie można wykluczyć tego, że część wyborców nie zagłosowała w I turze, uznając, że dopiero II tura będzie rozstrzygająca i po prostu ważniejsza – mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską prof. Henryk Domański, socjolog PAN oraz Collegium Civitas.

5:29

Nawet przegrana Rafała Trzaskowskiego nie będzie jednak jego porażką – uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog.

4:55

Polacy jeszcze głosowali w miejscowościach wypoczynkowych nad morzem i w górach, gdy o 21.00 pracownia Ipsos ogłosiła sondażowe wyniki wyborów oraz rekordową frekwencję – 68,9 proc. Tak wysoka frekwencja oznacza, że do urn poszło około 20 mln obywateli z ponad 29 mln uprawnionych – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

4:42

TVP bez wytchnienia szczuła na Rafała Trzaskowskiego, szef PiS odmawiał mu polskości, w kampanię Andrzeja Dudy na niespotykaną skalę zaangażowano aparat państwa. Nad tym nie da się przejść do porządku – pisze zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

AFP

AFP

4:40

Kiedy zamienimy się w walczące z sobą plemiona, będziemy na najszybszej ścieżce do autoeliminacji ze wspólnoty narodów cywilizowanych. Rozumieć to powinien przede wszystkim wybrany w niedzielę prezydent – pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Bogusław Chrabota.

Fotorzepa, Maciej Zieniewicz

Fotorzepa, Maciej Zieniewicz

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej