Z badań dr Lily Van Eede i prof. Chrisa Dickmana z Uniwersytetu w Sydney wynika, że około 143 mln ssaków, 2,46 mld gadów, 180 mln ptaków i 51 mln żab zostało dotkniętych największymi pożarami buszu w Australii od dziesiątek lat.

Naukowcy nie są w stanie dokładnie stwierdzić, ile zwierząt zginęło, prof. Dickman zaznaczył jednak, że zwierzęta, które uciekły przed płomieniami miały również problem z powodu braku pożywienia czy schronienia.

Z wczesnych szacunków wynika, że w wyniku pożarów ucierpiało 1,25 mld zwierząt. Dane dotyczą jednak tylko stanów Nowa Południowa Walia i Wiktoria. Zespół badaczy sprawdził teraz cały obszar, który został zniszczony przez ogień. Było to ponad 11 mln ha.

- To jedna z największych katastrof naturalnych we współczesnej historii  - podkreślił dyrektor generalny WWF-Australia Dermot O'Gorman.

Od września 2019 do marca 2020 roku Australia walczyła z jednym z najgorszych pożarów buszu w historii. Ogień doprowadził do śmierci 34 osób. Zniszczonych zostało także niemal 3000 domów.