Pomoc dla skóry szyta na miarę

Chcesz pomóc swojej skórze? Zacznij od diagnozy. Błędnie dobrane kosmetyki to strata pieniędzy i ryzyko uszkodzenia skóry – przekonują Karolina Berdzik, kosmetolog, i Janusz Lis, założyciel firmy Cosibella.pl.

Aktualizacja: 30.08.2020 19:58 Publikacja: 30.08.2020 12:58

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Cosibella.pl

Podobno nasza skóra nie przepada za pracą za biurkiem.

Janusz Lis: Generalnie nie służy jej przebywanie godzinami w zamkniętej przestrzeni. Nieważne, czy ten czas spędzamy w biurze czy też w domu z powodu lockdownu. Związany z tym brak ruchu to gorsze krążenie, także w obrębie skóry. Jest więc gorzej odżywiona i dotleniona. Jeśli dodatkowo spędzamy czas w pomieszczeniach klimatyzowanych, przed ekranami komputerów, wysuszamy ją. Efektem jest przyspieszony proces starzenia. Pogorszenie stanu skóry, jej wysuszenie, utrata blasku to najczęściej zgłaszane przez naszych klientów problemy w ostatnim czasie.

Jak możemy im przeciwdziałać?

Karolina Berdzik: Postawiłabym na składniki nawilżające, antyoksydacyjne oraz filtry przeciwsłoneczne. Substancje nawilżające zapobiegają wysuszeniu skóry, a skóra odpowiednio nawilżona starzeje się później. Możemy zaliczyć do nich między innymi kwas hialuronowy, pantenol, ceramidy i kolagen. Substancje antyoksydacyjne chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są to między innymi koenzym Q10, witaminy A, E, C oraz ekstrakty roślinne. Filtry przeciwsłoneczne zabezpieczają natomiast skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, emitowanym przez słońce. Nawet jeśli nie wychodzimy z domu, to należy pamiętać, że promieniowanie UVA, które przyczynia się do szybszego starzenia skóry, przenika przez szyby.

Jednak to takie ogólne wytyczne, bo skóra skórze nierówna. Inaczej podchodzimy do pielęgnacji cery zdrowej, młodej osoby, inaczej do skóry dojrzałej. Z upływem lat zmniejsza się bowiem ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przez co skóra traci jędrność i elastyczność. Owal twarzy zaczyna opadać, pojawiają się zmarszczki. Również gruczoły łojowe produkują mniejszą ilość łoju, co może prowadzić do wysuszenia cery.

Te naturalne zmiany możemy jednak spowolnić dzięki odpowiednio dobranym produktom kosmetycznym. Ich efekt zależy jednak od naszego stylu życia – na kondycję skóry wpływają również dieta i ogólny stan zdrowia. Choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, problemy z tarczycą, osłabiają ją. I należy to uwzględnić, dobierając kosmetyki.

Skąd mam wiedzieć, jaki preparat będzie odpowiedni?

KB: Wybierając kosmetyki, nie powinniśmy kierować się reklamą, ceną czy poleceniem koleżanek, tylko naszymi indywidualnymi potrzebami. Kosmetyk nieodpowiednio dobrany może powodować zwiększenie wydzielania łoju u osób ze skórą tłustą lub przesuszenie i łuszczenie u osób ze skórą suchą.

Istotny jest też jego skład. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów zawierających wysokie stężenia substancji aktywnych, takich jak kwasy, retinol, witamina C. Są to związki, które posiadają różne formy i różną siłę działania. Niewłaściwie połączone lub stosowane zbyt często mogą doprowadzić do silnego zaczerwienienia, a w skrajnych przypadkach nawet do poparzenia skóry. Dlatego, zanim pójdziemy do drogerii czy apteki po kosmetyki, warto skonsultować się z kosmetologiem.

Na czym polega taka usługa?

JL: Celem konsultacji kosmetologicznej jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji domowej dostosowanej do aktualnych potrzeb skóry. Ponieważ wiemy, że osoby, które najbardziej potrzebują takiego wsparcia, są zwykle bardzo zapracowane, w Cosibella.pl stworzyliśmy możliwość konsultacji online. Aby skorzystać z takiej porady, klient wypełnia i wysyła specjalnie przygotowany przez nas formularz kosmetologiczny. Przeanalizowany przez naszych specjalistów stanowi podstawę do opracowania indywidualnego planu pielęgnacyjnego. Zaproponowane przez nas zmiany zalecamy wprowadzać stopniowo, obserwując, jak dany produkt działa na skórę. Pierwsze efekty właściwie dobranej kuracji będą widoczne po około miesiącu. Jest to bowiem okres, który odpowiada czasowi przejścia komórek z najgłębszej do najpłytszej warstwy skóry.

Kiedy jeszcze warto zgłosić się do tego specjalisty?

KB: Przede wszystkim w chwili, gdy mimo korzystania z wielu kosmetyków, nawet najlepszych marek, nie widzimy efektów ich działania. Warto poprosić o konsultację, jeśli kolejny raz stajemy w drogerii przed półką z preparatami pielęgnacyjnymi i nie wiemy, który wybrać. Wizytę u kosmetologa dobrze jest zaplanować w chwili, kiedy stojąc przed lustrem, zauważamy pierwsze oznaki starzenia, lub kiedy po zastosowaniu nowego kosmetyku mamy niepokojące objawy: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie skóry. Jako kosmetolog jestem w stanie stwierdzić, czy dolegliwości te związane są z niewłaściwie dobraną pielęgnacją, czy też mamy do czynienia z procesem chorobowym, kiedy niezbędna jest konsultacja lekarska. Im dłużej z nią zwlekamy, tym trudniej pozbyć się problemu.

Jak pomóc sobie zachować urodę, nawet jeśli musimy żyć w zamknięciu?

KB: Podstawą jest triada – nawadnianie, dieta i ruch. Choć o nawadnianiu mówi się obecnie bardzo dużo, mimo wszystko często o nim zapominamy. Brak wody w organizmie może powodować odwodnienie tkanek, ich szybsze starzenie się, pojawienie się stanów zapalnych. Unikniemy tego, pijąc 1,5–2 litry wody dziennie.

Punkt drugi: dieta. Skórze nie służy wysokocukrowa, wysokotłuszczowa, jedzenie potraw smażonych i z grilla. Takie jedzenie sprzyja stresowi oksydacyjnemu, stanom zapalnym, starzeniu się skóry. Dlatego jeśli marzy się nam piękna cera, to przede wszystkim należy zastąpić słodkie napoje i soki wodą, unikać fast foodów i żywności wysoko przetworzonej. Ograniczamy również sól. W zamian wprowadzamy większą ilość warzyw i owoców, ponieważ stanowią one bogactwo witamin i minerałów, które poprawiają wygląd skóry.

Kolejnym ważnym krokiem jest ruch. Podczas aktywności fizycznej naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu poprawia się krążenie skóry. Dodatkowo zwiększa się wydzielanie potu, które umożliwia usuwanie szkodliwych dla skóry toksyn, oraz wzrasta poziom endorfin, poprawiających samopoczucie. Ćwiczenia niwelują też stres odpowiedzialny za przyspieszenie procesu starzenia. Ale uwaga: ważna jest regularność treningów, chociażby codzienny spacer.

Podsumowując, to, czego potrzebuje nasza skóra, to podejście holistyczne: indywidualna pielęgnacja plus zdrowy styl życia.

Materiał powstał we współpracy z Cosibella.pl

Podobno nasza skóra nie przepada za pracą za biurkiem.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej