Politycy PiS i całego obozu Zjednoczonej Prawicy szykują kolejny etap kampanii prezydenta Andrzeja Dudy. Czy turbulencje w ostatnich tygodniach miały wpływ na poparcie dla prezydenta? Z naszych rozmów wynika, że w wewnętrznych badaniach PiS prezydent stracił kilka punktów procentowych przy okazji zamieszania z sądownictwem na przełomie stycznia i lutego. – Od tej pory poparcie wróciło na poprzedni poziom i pokazuje w tej chwili niemal pełną mobilizację obecnego elektoratu PiS – mówi nasz dobrze poinformowany rozmówca. Ten elektorat ma dawać prezydentowi poparcie na poziomie 44–45 proc., mimo wydarzeń na starcie kampanii, jak choćby historie dotyczące mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, sprawy CBA i NIK, gest posłanki Lichockiej.
Szukanie nowych wyborców
W ostatnich dniach politycy z zaplecza kampanii reagowali m.in. na udane konwencje PSL i Koalicji Obywatelskiej. M.in. rzecznik prezydenta Błażej Spychalski nazwał lidera PSL „popychadłem Tuska". We wtorek Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że podniesienie wieku emerytalnego było mądrą decyzją, tylko źle skomunikowaną. Szefowa sztabu prezydenta ds. programowych Beata Szydło, odpowiedziała na to, że „Polacy powinni poważnie zastanowić się nad wyborem »prawdziwej prezydent« " – co było też nawiązaniem do hasła wyborczego kandydatki KO.
Ogólny obraz sytuacji determinuje strategię PiS, w której liczy się po pierwsze utrzymanie mobilizacji, po drugie – poszukiwanie już teraz nowych wyborców, którzy będą potrzebni, by prezydent Andrzej Duda zwyciężył w spodziewanej II turze.
PiS liczy między innymi na wyborców, którzy głosują tylko w wyborach prezydenckich ze względu na symboliczno-wizerunkowy charakter ich decyzji wyborczych. Dlatego mimo przygotowywania pomysłów merytorycznych, to właśnie budowanie wizerunku prezydenta jest bardzo istotne.
Przeczytaj komentarz: Nie wystarczy zrzucić Kurskiego z sań