Wszyscy jesteśmy samotni. I wszyscy jesteśmy zagadką dla naszych bliskich. Często także dla nas samych – powiedziała nam podczas wizyty w Warszawie Shira Geffen, współreżyserka – razem z mężem, pisarzem Etgarem Keretem – nagrodzonych w Cannes m.in. Złotą Kamerą izraelskich „Meduz”. Ten oryginalny dramat obejrzymy dziś wieczorem w Kino.Lab. To debiut Geffen – poetki, dramaturga i autorki książek dla dzieci. „Meduzy” wciągają w świat psychologicznych relacji, które zachodzą pomiędzy postaciami w różnym wieku, głównie kobiecymi. Wszystkie wydają się być samotne i niepewne powodów, dla których żyją.

W „Meduzach” – które rozgrywają się w Tel Awiwie – nie ma śladu aluzji politycznych i nastroju zagrożenia kojarzonego z codziennym życiem w Izraelu.

kzk

Kino.Lab, ul. Jazdów 2, tel. 022 628 12 71-3 wew. 135, godz. 20.30.

W GÓRĘ JANGCY

Muranów

Dokumentalny rejs po Jangcy w rejonie budowanej hydroelektrowni Tama Trzech Przełomów. Wycieczkowym statkiem płyną amerykańscy turyści obsługiwani przez Chińczyków często ze skrajnie ubogich rodzin. To okazja do zderzenia komunizmu z kapitalizmem, w którego kierunku ciążą Chiny. Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 16.30, 20.15.

Caddie

Iluzjon

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Adaptacja Donalda Crombie, anonimowego bestsellera z lat 50. Bohaterką filmu nakręconego w Sydney jest młoda kobieta, opuszczona przez męża i zmuszona samotnie wychowywać dwókę dzieci w czasach Wielkiego Kryzysu. Ul. Narbutta 50a, tel. 022 646 12 60, godz. 18.

Paranoid park - LUNA

Nagrodzony w Cannes dramat Gusa Van Santa, który pokazał emocjonalny kryzys nastolatka – skate’a – zaplątanego w morderstwo. Z hipnotyzującej atmosfery filmu trudno się otrząsnąć. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 17.

kzk

Junior stress i 27 pablo - Dobra karma

Filar najstarszego polskiego soundsystemu – lubelskiego Love Sen-C Music – rozgrzeje dziś wszystkich entuzjastów muzyki ragga i dancehall w ramach imprezy Bashment Chill Out. W ogródku, znanej z sympatii do reggae’owej pulsacji, Dobrej Karmy nie zabraknie ognistych riddimów, tanecznych rootsowych podkładów i świetnej zabawy do rana – czyli znaku rozpoznawczego imprezy. Obok wszechstronnie uzdolnionego nawijacza, jak co środę stanie starannie selekcjonujący jamajskie dzwięki DJ – 27 Pablo oraz zaproszeni goście z polskiej sceny reggae’owej. Wstęp do klubu ludzi pozytywnych jest dziś bezpłatny. Ul. Górczewska 67, tel. 022 836 02 53, start imprezy godz. 21. —igse

BLIŻEJ - TEATR ATENEUM

Analiza związków męsko-damskich na przykładzie dwóch par. Alice to szukająca przygód marzycielka, którą pewnego dnia spod kół samochodu ratuje Dan

– młody pisarz, poszukujący tematu do swojej książki. Z kolei Larry wdaje się w internetowy romans z piękną fotograficzką Anną. Ul. Jaracza 2, tel. 022 625 73 30, godz. 19.

MISS HIV - TEATR POLONIA

Kontrowersyjny konkurs wybierania miss wśród kobiet zarażonych wirusem HIV zamienia się szybko w psychodramę, ujawniającą ich problemy, lęki i próby oszukiwania rzeczywistości małymi kłamstwami. Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.

STAROŚĆ JEST PIĘKNA - TEATR POLONIA

Sztuka Esther Vilar, przygotowana przez Łukasza Kosa na plenerową scenę na placu Konstytucji. Gniewny dialog ludzi starych ze współczesną kulturą, w której wszechobecny jest kult młodości, a starość wstydliwie spycha się na margines. Pl. Konstytucji, tel. 022 622 21 32, godz. 17, wstęp wolny.

ar

Sport features - Yours gallery

W galerii należącej do znanego fotografika Tomasza Gudzowatego możemy zobaczyć jego cykl prezentujący niezwykłe oblicza sportu. 40 zdjęć, które przyniosły mu chociażby nagrodę tegorocznego World Press Photo, to początek serii, która zaplanowana jest jeszcze na co najmniej pięć lat. Ul. Krakowskie Przedmieście 33, tel. 022 890 95 00, godz. 11 – 20.

Świat wedŁug Bajewa - Galeria obok zpaf

Autoironia i żartobliwy ton w opisywaniu otaczającego świata charakteryzują najnowszą fotograficzną prezentację Pawła Bajewa, którą od dziś możemy oglądać w ZPAF-ie. Pl. Zamkowy 8, tel. 022 831 03 86, wernisaż godz. 18.

igse

Święto Dywanów - Ośrodek Kultury im. Żeromskiego

Spektakl w wykonaniu Teatru Atlantis, przygotowany wg utworu Bolesława Leśmiana „Baśń o Alladynie i cudownej lampie”, adresowany jest do dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Orientalna dekoracja, zaskakujące rekwizyty i technika „żywej ręki” wykorzystana przez aktorów w przedstawieniu sprawią, że opowieść o przygodach chłopca na długo pozostanie w pamięci widzów. Ul. Obozowa 85, tel. 022 836 44 72, godz. 11

Spotkanie z kosmonautą Muzeum Techniki

Dla najmłodszych miłośników wypraw pozaziemskich spotkanie z kimś, kto doskonale wie, co oznacza lot w kosmos. Generał Mirosław Hermaszew- ski, jedyny Polak, który oglądał Ziemię z przestrzeni kosmicznej, opowie o swoich przeżyciach. Dzieci posłuchają prelekcji o badaniach kosmicznych i udziale w nich generała oraz dostaną od bohatera spotkania autograf. Pl. Defilad 1, tel. 022 656 67 59, godz. 12.

Hawajska Zabawa - Klub Przedszkolaka Kuferek

Ogniste rytmy i gorąca atmosfera towarzyszyć będą przedszkolakom podczas wspólnej zabawy, której motywem przewodnim są Hawaje. Zacznie się od wykonania hawajskiego makijażu i charakterystycznych naszyjników. Później maluchy nauczą się tańca brzucha hula i wezmą udział w konkursach zręcznościowych. A kiedy zgłodnieją, hawajska sałatka zaspokoi każdy apetyt. Ul. Atutowa 7, tel. 0 606 348 567, godz. 15 – 16.30.

tr

Folk Gospoda

W Gospodzie wprowadzono właśnie nowe menu pod hasłem „lato folk“. W nim chłodniki ogórkowy i pomidorowy (15 zł), sałata z polędwicą, rukolą i plastrami mozzarelli (25 zł), szparagi z masłem (20 zł), szparagi zapiekane z szynką i sosem serowym (25 zł), naleśniki z grzybami leśnymi na sosie szpinakowym (26 zł), gulasz z dzika z grzybami, a także truskawki zapiekane w koglu-moglu (21 zł) oraz domowy kompot z owoców sezonowych (np. z porzeczek i jagód za 4 zł szklanka). Ul. Waliców 13, tel. 022 890 16 05.

Orchidea

W tej restauracji preferującej kuchnię fusion i tajską teraz ciekawe sezonowe dania wegetariańskie, np. makaron penne z kurkami w sosie śmietanowym ze świeżym tymiankiem (24 zł), grilowane roladki z bakłażana i papryki z serem ricotta podane z sosem z zielonego pieprzu i bukietem sałat z balsamicznym sosem vinegrette (25 zł), rukola z ciemnymi winogronami, grilowanym serem kozim i sosem miodowo-balsamicznym (26 zł), zielony makaron tagliatelle z pomidorami, suszonymi pomidorami, pesto i liśćmi świeżej rukoli (24 zł) lub zielone naleśniki ze szpinakiem i sosem z sera pleśniowego, posypane orzechami włoskimi (24 zł). Do tego polecany jest koktajl z owoców leśnych z dodatkiem bazylii (10 zł). Ul. Szpitalna 3, tel. 022 827 34 36.

m.j.-l.

Warszawski Festiwal Rzeźby rozpoczęty

O tym, że nachalna wielkoformatowa reklama w żaden sposób nie wzbogaca ani nie uatrakcyjnia krajobrazu miasta, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Lekarstwem na tę wizualną chorobę może stanowić – trwający do 17 sierpnia – Warszawski Festiwal Rzeźby, który ma zainicjować stworzenie kolekcji rzeźby współczesnej. W ramach tego niezwykłego wydarzenia codziennie, oprócz poniedziałków, można oglądać w galerii DAP wystawę „Rzeźba dla Warszawy“.

Celem akcji jest prezentacja projektów kamiennych rzeźb, którymi artyści chcą wprowadzić na nasze ulice więcej sztuki i kultury. Każdy, kto był w Berlinie czy Barcelonie, wie, że tego typu realizacje podnoszą prestiż i stanowią nierzadko wizytówkę miasta.

Obiekty typu site-specific, wchodzące w złożone relacje z otoczeniem, niewątpliwie przyczynią się do podniesienia turystycznej atrakcyjności Warszawy i poprawią samopoczucie jego mieszkańców. Miejmy nadzieję, że tę prostą zależność zrozumieją także urzędnicy, od których zależy stworzenie stałej miejskiej kolekcji sztuki współczesnej.

Oprócz nowych rzeźb warto też pamiętać o tych, które już są, a niestety popadają w ruinę. Przykładem mogą być futurystyczne instalacje z ulicy Kasprzaka, które stan świetności, sprzed 20 lat, mają niestety za sobą.

igse

Ul. Mazowiecka 11a, tel. 022 827 76 88, godz. 9 – 16.