Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu
:
Kiedy na was patrzę, wiem jedno: ci, którzy chcieli zabić pamięć, przegrali. Nie udało się, my pamiętamy i będziemy pamiętać.
Aktualizacja: 10.04.2011 17:46 Publikacja: 10.04.2011 09:06
Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu
:
Kiedy na was patrzę, wiem jedno: ci, którzy chcieli zabić pamięć, przegrali. Nie udało się, my pamiętamy i będziemy pamiętać.
Jarosław Kaczyński podczas inauguracji "Ruchu społecznego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego":
Zebraliśmy się tutaj ku pamięci prezydenta Rzeczypospolitej, jego małżonki, ale ku pamięci wszystkich, którzy przed rokiem odeszli od nas, tak niespodziewanie, tak nagle, tak gwałtownie. Można o nich powiedzieć, tak jak powiedział o innych wielki poeta: "zostali zdradzeni o świcie". (
)
Rosyjskie MSZ o polskiej reakcji na wymianę tablicy w Smoleńsku:
"Polskie władze wiedzą, iż językiem państwowym na terytorium Federacji Rosyjskiej jest rosyjski. Także do ministerstwa spraw zagranicznych Polski były skierowane propozycje dotyczące tekstu nowego napisu. Nie było żadnej reakcji strony polskiej. W związku z tym stają się niezrozumiałe komentarze przedstawiciela polskiego MSZ, gdyż polska strona była w pełni informowana zarówno o niedopuszczalności takich działań bez oficjalnego uzgodnienia, jak i o konieczności szybkiej zamiany tablicy na pamiątkowym kamieniu".
Abp Sławoj Leszek Głódź:
Oczekujemy ducha prawdy w życiu publicznym, w relacjach między obywatelami, a tymi, którzy odpowiadają za dziś i za jutro ojczyzny. Także w wyjaśnieniu przyczyn tragedii smoleńskiej - w prawdzie, uczciwości.
Zbigniew Ziobro, eurodeputowany PiS, o wymianie przez Rosjan tablic w Smoleńsku:
To wroga prowokacja. Prawdziwe słowa wyryte na polskiej tablicy od dawna drażniły rosyjskie władze.
Wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki:
Jeżeli ktoś ma coś przeciwko tobie lub cię obraził, spróbuj mu najpierw przebaczyć. Przebaczenie jest trudną miłością; miłością, która przejmuje inicjatywę. W żadnym wypadku nie odsuwaj się od niego i nie unikaj go. Nie odsuwaj się od człowieka w milczeniu.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz:
Choć czas leczy obolałe ludzkie serca, to jednak pozostanie na długo ból utraty najbliższych, smutek i zwyczajny brak tych, którzy byli potrzebni rodzinom, wspólnotom, potrzebni Polsce
Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk:
Dziś, po upływie roku od tamtych tragicznych wydarzeń, gromadzimy się tu na wspólnej modlitwie, kończąc niejako rok żałoby: ale pełni zadumy, współczucia i zamyślenia w odczytywaniu tego znaku czasu.
Przeor jasnogórskiego sanktuarium o. Roman Majewski:
Czy my żyjemy w jakimś amoku narodowym? Czy my jesteśmy narodem, który został zaczarowany, nie potrafi myśleć, wyciągać wniosków, wspólnie zastanawiać się nad tożsamością narodu i bronić tej tożsamości narodowej? Czy my żyjemy w jakiejś totalnej smoleńskiej mgle, na której rozwianie nie widać nadziei, bo zachowujemy się jak ludzie we mgle?
Papież Benedykt XVI do Polaków:
Dzisiaj, gdy obchodzicie rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent waszego kraju i inne osoby udające się na uroczystości w Katyniu, łączę się z wami w tej szczególnej narodowej modlitwie.
Katolicki włoski dziennik "Avvenire":
Wojna polsko-polska trwa na całego.
Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP:
Jedno ugrupowanie znalazło się w zamkniętej twierdzy i coraz bardziej się tam zamyka. Rząd stoi w narożniku i na oślep odpiera ciosy. A coraz więcej ludzi ma dosyć tej katastrofy, chce na ten dzień wyjechać z Warszawy, jest tym zniesmaczone, ponieważ forma w jakiej to się odbywa jest dołująca.
(Radio Zet)
Kateryna Juszczenko, żona prezydenta Ukrainy, we wspomnieniu o Marii Kaczyńskiej:
Niech moi przyjaciele odpoczywają w niebiosach wraz z innymi, nieżyjącymi polskimi bohaterami. A my, żywi, będziemy o nich pamiętać, dziękować za ich wielkie uczynki i myśleć o tym, czego nie udało się nam wspólnie zrealizować.
Jeden z transparentów przed Pałacem Prezydenckim:
"Od powietrza, głodu, ognia, wojny, TVN i Platformy - wybaw nas Panie"
Jolanta Przewoźnik, wdowa po sekretarzu Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeju Przewoźniku, na Powązkach:
Kochali Polskę za to tylko, że jest, kochali życie za to, że jest. Niech pamięć o nich nie zaginie. Ani polskie państwo, któremu tak ofiarnie służyli, ani my nie możemy iść zawieść.
Bronisław Komorowski, prezydent RP, na Powązkach:
Trzeba z perspektywy roku widzieć to, co jest wielkie, piękne, co także strasznie bolało, a także zobaczyć z tej perpspektywy rzeczy mniej istotne, jakimi są podziały, czasami spory, czasami konflikty.
Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, na Wawelu:
Módlmy się, aby śmierć naszych dziewięćdziesięciu sześciu braci i sióstr, wbrew wszystkim trudnym i zniechęcającym doświadczeniom mijającego roku, przyniosła owoce pojednania, jedności i pokoju.
Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po Jerzym Szmajdzińskim:
Państwo wysłało swoją elitę w bardzo ważną misję bez przygotowania. Wszystko, co się wokół tego lotu działo od pierwszej sekundy, było jak walące się kostki domina
(Onet.pl)
Joachim Brudziński, poseł PiS:
10 kwietnia pokazał, że ponad doraźnym sporem partyjnym jako naród i społeczeństwo potrafimy stanowić jedno. Takiego poczucia bardzo w kolejnych miesiącach zabrakło nam wszystkim.
(TVN24)
Beata Lubińska: wdowa po lekarzu prezydenta Wojciechu Lubińskim:
Dokładnie pamiętam każdą minutę tego dnia, każdą sekundę. Kiedy włączyliśmy z Marysią telewizor, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia, że samolot spadł. Nie było wiadomo jeszcze nic o ofiarach. Mówię, to niemożliwe. Taki samolot prezydencki, to niemożliwe. Może jakieś kłopoty przy lądowaniu, zresztą w Mongolii też były kłopoty. To było takie kompletne niedowierzanie. Zresztą tak szczerze mówiąc, to do tej pory myślę, że on wyjechał.
(RMF FM)
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu
Kiedy na was patrzę, wiem jedno: ci, którzy chcieli zabić pamięć, przegrali. Nie udało się, my pamiętamy i będziemy pamiętać.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Miejmy nadzieję, że przyjdzie czas sprawiedliwości – że ci, którzy w Polsce odpowiadają za doprowadzenie do tej katastrofy, zostaną odpowiednio ocenieni przed sądy. A jeżeli sądy uznają ich za winnych, to że zostaną ukarani - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas briefingu prasowego odbywającego się pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.
Comiesięczne prowokacje i nieoddzielenie protestujących od oddających hołd tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, mogą się skończyć kolejną tragedią. Obowiązkiem państwa jest zapewnić bezpieczne warunki politykom PiS oraz ich przeciwnikom.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
- Mężczyzna musi czasem dać komuś w mordę - mówił kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Odniósł się w ten sposób do decyzji komisji regulaminowej Sejmu, która opowiedziała się za odebraniem immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu w związku ze sprawą zniszczenia wieńca z napisem "pamięci ofiar Lecha Kaczyńskiego". Kaczyński miał również uderzyć w twarz Zbigniewa Komosę, który co miesiąc umieszcza wieniec pod pomnikiem .
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przegłosowała wniosek o odebranie immunitetu politykom Prawa i Sprawiedliwości - Jarosławowi Kaczyńskiemu, Markowi Suskiemu i Anicie Czerwińskiej.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas