Gdy prezydent USA złożył kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta i wysłuchał informacji o budowanym nieopodal Muzeum Historii Żydów Polskich, zapowiedział w rozmowie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz: – Na otwarcie tego muzeum w 2013 r. chciałbym przyjechać z córkami.
Barack Obama ocenił, że placówka powstająca na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej to „ważne przedsięwzięcie nie tylko dla Polaków i Żydów, ale i dla całego świata. To miejsce życia mające pokazywać setki lat historii i wspaniałych dokonań".
Niezależnie od tego, czy deklaracja Obamy o wizycie w Warszawie za dwa lata była prawdziwa czy tylko kurtuazyjna, niewątpliwie zmobilizowała warszawskich urzędników. – Musimy się spieszyć z budową. Postaramy się zdążyć – rozbrajająco mówiła dziennikarzom Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Pierwotnie muzeum miało być gotowe już w 2012 r. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa samego jego gmachu powinna się zakończyć jesienią 2012 r., a do wiosny 2013 r. ma potrwać wyposażanie wnętrza i montowanie ekspozycji.
Muzeum Historii Żydów Polskich to wspólna inicjatywa Żydowskiego Instytutu Historycznego, warszawskiego Urzędu Miasta oraz Ministerstwa Kultury, i z tych źródeł jest finansowana. Instytucja zdobywa też pieniądze od prywatnych darczyńców, m.in. z USA i Izraela. Całość ma kosztować ponad 100 mln zł. Budynek powstaje od 2007 r. według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego, który wygrał międzynarodowy konkurs.