- Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo - kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja - mówił w czasie debaty TVP w Końskich prezydent Andrzej Duda. Po zakończeniu debaty prezydent doprecyzował swoją wypowiedź na Twitterze.

Po debacie prezydent doprecyzował swoją wypowiedź apelując na Twitterze: "Stop manipulacji".

"Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa" - napisał.

Do słów tych odniosła się posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

"Nie ma szczepionki na szkarlatynę" - napisała posłanka, która następnie zacytowała bezpośrednio wypowiedź prezydenta z Końskich ("Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". "Pana słowa" - dodała.

"Przegrać taką debatę z samym sobą i tłumaczyć się ze swoich słów po nocy - wyczyn" - podsumowała posłanka.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

"Odra (współczynnik reprodukcji 15) została wyeliminowana dzięki obowiązkowym szczepieniom. Polio też" - napisał z kolei na Twitterze senator PO Krzysztof Brejza, który zarzucił prezydentowi "cyniczną grę o elektorat antyszczepionkowców "w trakcie pandemii".

"Chyba że chodzi o przykrycie ułaskawienia pedofila" - dodał nawiązując do sprawy ułaskawienia przez prezydenta mężczyzny skazanego za znęcanie się nad rodziną i molestowanie swojej małoletniej córki.

"Nigdy nie zaszczepiłem się na grypę. Bo nie. Nasz twardziel. Andrzej Duda" - ironizował z kolei były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

"Jesteśmy w środku epidemii koronowirusa, półtora tysiąca osób zmarło w Polsce, w wielu częściach świata trwają prace nad szczepionką i wtedy wchodzi on na debatę, cały na biało i mówi: 'Nie jest zwolennikiem JAKICHKOLWIEK szczepień obowiązkowych'" - tak wypowiedź prezydenta skomentował poseł KO, Michał Szczerba.

Koronawirusem od momentu wykrycia pierwszych zachorowań w Chinach na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020 r. zakaziło się niemal 11,6 mln osób, w wyniku COVID-19 zmarło 537487 osób. W opinii specjalistów ds. ochrony zdrowia pandemia koronawirusa to najpoważniejsze tego typu zagrożenie zdrowia publicznego od czasu pandemii grypy hiszpanki sprzed 100 lat.