O sprawie ułaskawienia mężczyzny, który został skazany za molestowanie 11-letniej córki jako pierwsza napisała "Rzeczpospolita". "Andrzej Duda często stosował łaskę, kierując się 'względami humanitarnymi' (np. złym stanem zdrowia) – jak wobec skazanego za oszustwo (decyzja z 19 maja) czy za m.in. fałsz materialny (z 23 marca). Z kolei 14 marca prezydent ułaskawił aż siedem osób – to rekord – w tym skazaną za uszkodzenie ciała (łaska dotyczyła wpłaty na cel społeczny) i nietrzeźwego rowerzystę recydywistę. A także – i to rzadkość – osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego" - pisały w "Rzeczpospolitej" Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka.

Ułaskawienie nie dotyczyło kary więzienia zasądzonej wobec mężczyzny lecz zasądzonego wobec skazanego zakazu zbliżania się do córki na odległość mniejszą niż dwa metry.

Prezydencki minister Paweł Mucha po publikacji wyjaśnił, że ułaskawienie odbyło się na wniosek pokrzywdzonych.

Do sprawy odniósł się w czasie "Areny prezydenckiej" w Lesznie Rafał Trzaskowski.

- Ja przez te ostatnie dni byłem bardzo ostrożny dobierając słowa, natomiast to co obserwuję jest skandaliczne. Ja nigdy nie ułaskawię pedofila, ułaskawienie pedofila nie powinna mieć miejsca. Rządzący zamiast się skupić na pomocy tej rodzinie - skupiają się na wybielaniu samych siebie. Panie prezydencie - nie ma dobrych, usprawiedliwionych aktów pedofili. Nie powinno być aktów łaski dla pedofili, gwałcicieli, zabójców. Sam proces ułaskawień musi być procesem przejrzystym - mówił.

8 lipca Trzaskowski zaapelował do prezydenta o ujawnienie informacji dotyczących osób ułaskawionych. - Ponieważ w ostatnich dniach pojawiło się mnóstwo kontrowersji, opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jakimi zasadami pan prezydent się kieruje - mówił.

PiS ostro krytykował "Fakt" za sposób przedstawiania sprawy ułaskawiania mężczyzny. Andrzej Duda mówił w tym kontekście na jednym z wieców, że "Niemcy chcą nam wybierać prezydenta" (nawiązując do udziału kapitału niemieckiego w "Fakcie").

Uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl zadaliśmy pytanie, czy sprawa będzie miała wpływ na to, jak zagłosują w wyborach.

Na tak zadane pytanie 36,7 proc. respondentów odpowiedziało "Tak".

38,3 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "Nie".

14 proc. respondentów nie wie, czy sprawa wpłynie na to, jak zagłosują w wyborach.

6,7 proc. ankietowanych nie słyszało o sprawie.

4,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że sprawa nie ma dla nich znaczenia, bo nie zamierzają brać udziału w wyborach.

- Ułaskawienie wywrze wpływ na decyzję wyborczą najczęściej u osób do 24 roku życia (42%), badanych o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (45%) I podobnego odsetka osób z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7.07-8.07.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.