Korespondencja z Tbilisi
Gruzja wydaje się bliżej wejścia do NATO niż do UE. Jaka jest perspektywa integracji Gruzji ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi?
Nika Gilauri:
Aktualizacja: 23.03.2012 20:14 Publikacja: 23.03.2012 20:14
Foto: ROL
Korespondencja z Tbilisi
Gruzja wydaje się bliżej wejścia do NATO niż do UE. Jaka jest perspektywa integracji Gruzji ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi?
Nika Gilauri:
Gdy podpiszemy porozumienie o wolnym handlu DCFTA (Porozumienie o Szeroko Zakrojonej i Kompleksowej Strefie Handlu), oraz podpiszemy traktat stowarzyszeniowy, i gdy zostanie wprowadzony ruch bezwizowy z UE, to prawie będziemy w Unii Europejskiej. Będzie to wypełnienie naszych aktualnych celów. I oczywiście, chętnie widzielibyśmy kroki NATO dla przyśpieszenia naszego wejścia do sojuszu.
A jak widzi pan stosunki z Rosją? Gruzja wydaje się otwarta na dyskusję, Rosja chyba raczej nie?
W okupowanej Osetii Południowej pozostało 10 tys. ludzi, w Abchazji 100 – 120 tys. Z tych regionów uciekło pół miliona osób, część do Gruzji, część do Rosji. Rosjanie przeprowadzili czystki etniczne. Ci, którzy zostali, oczekiwali, że Rosjanie przyjdą i uczynią ich bogatymi. Rosjanie przyszli i wzbogacili się tylko rosyjscy generałowie. To Gruzja jako jedyna dostarcza terenom okupowanym opiekę zdrowotną czy elektryczność. Rosjanie usiłują zbudować nowy mur berliński na naszym terytorium. Ale okupacja nie może trwać wiecznie. A miejscowa ludność dostrzeże nasz wzrost gospodarczy, zamożność i pozytywne efekty wejścia do UE i NATO.
W waszym kraju jest jeden z najwyższych wskaźników liczby osadzonych w więzieniach do liczby ludności. Pod względem liczby więźniów Gruzja jest na drugim miejscu na świecie, po USA i przed Rosją. Czy to efekt walki z korupcją?
Postanowiliśmy całkowicie zlikwidować korupcję, wprowadziliśmy zasadę zero tolerancji dla przestępczości. W efekcie mamy bezpieczne miasta, niemal całkowity brak korupcji, nie ma mafii i bandytyzmu. Tak, to może wpłynęło na liczbę więźniów, ale takie działania były konieczne.
Macie dość wysokie bezrobocie – 15 procent. Co robicie, by poprawić sytuację?
Kontynuujemy naszą politykę wobec sektora prywatnego, w efekcie widzimy, że zyski – także inwestorów zagranicznych – są w znacznym stopniu reinwestowane. Tak powstają nowe miejsca pracy. Oczywiście, musimy podnieść poziom wykształcenia, tak by pracownicy byli bardziej profesjonalni.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Korespondencja z Tbilisi
Gruzja wydaje się bliżej wejścia do NATO niż do UE. Jaka jest perspektywa integracji Gruzji ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi?
Nika Gilauri:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Od początku najazdu na Ukrainę w zamachach zginęło co najmniej kilkudziesięciu ukraińskich zdrajców, a także Rosjan uznanych przez Kijów za zbrodniarzy wojennych. Kreml nie bardzo potrafi odpowiedzieć.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Biały Dom przygotowuje nałożenie „irańskich” sankcji na rosyjską ropę. To jeszcze bardziej utrudni rosyjski eksport surowca i obniży jego cenę.
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord. Tyle nie wydawał nawet Związek Sowiecki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas