Do Prokuratury Okręgowej wpłynął wniosek o sprawdzenie, czy urzędnicy Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Finansów nie zaniedbali obowiązków i doprowadzili do niegospodarności. Sprawa dotyczy sprzedaży budynku IPN przy Towarowej w Warszawie. Wniosek o ściganie złożył poseł Andrzej Romanek z klubu Solidarna Polska.
- Na razie w tej sprawie trwa postępowanie sprawdzające. Wystąpiliśmy do IPN, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Skarbu Państwa o informację na temat sprzedaży budynku przy ul. Towarowej, po otrzymaniu informacji zdecydujemy, jakie zostaną podjęte kolejne kroki - informuje "Rz" Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej.
Instytut Pamięci Narodowej mieści się w budynku przy ul. Towarowej 28 od 2000 r. Pomieszczenia zajmuje na podstawie porozumienia między skarbem państwa a właścicielem budynku, firmą Ruch. W chwili jej podpisania Ruch był jeszcze spółką państwową. Porozumienie miało charakter tymczasowy, planowano, że w zamian za budynek przy ul. Towarowej Ministerstwo Skarbu Państwa odda Ruchowi jakąś inną nieruchomość. Choć Ruch został sprywatyzowany, Instytut wciąż płacił niewygórowany czynsz za budynek - 30 tys. zł miesięcznie. Na początku tego roku Ruch podyktował nowy czynsz - 102 tys. euro miesięcznie, a w sierpniu sprzedał budynek deweloperowi. Przez kilka tygodni nie było wiadomo, gdzie przeprowadzi się Instytut.
Dopiero kilka dni temu minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że nową lokalizacją Instytutu może być budynek zajmowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu, znajdujący się przy ul. Wołoskiej w Warszawie.